Tak budowano Manhattan we Wrocławiu. Sedesowce to dziś jeden z symboli miasta. Zobaczcie film i zdjęcia

Katarzyna Zimna
Manhattan zbudowano we Wrocławiu w latach 1970-1973. Zobaczcie, jak wyglądała budowa wieżowców i jak się zmieniały w kolejnych latach.Na kolejne slajdy możecie przechodzić za pomocą strzałek lub gestów.
Manhattan zbudowano we Wrocławiu w latach 1970-1973. Zobaczcie, jak wyglądała budowa wieżowców i jak się zmieniały w kolejnych latach.Na kolejne slajdy możecie przechodzić za pomocą strzałek lub gestów. Fotopolska.eu
Osiedle Plac Grunwaldzki, czyli słynne sedesowce, budowano przez trzy lata (1970–1973). Nietypowe budynki zaprojektowała Jadwiga Grabowska-Hawrylak. Zobaczcie, jak wyglądała budowa, jak wrocławski Manhattan zmieniał się w kolejnych latach i w jakich filmach zagrał, klikając w zdjęcie powyżej.

Spis treści

Skąd wzięły się nazwy: Manhattan i Sedesowce?

Te dwa określenia osiedla Plac Grunwaldzki znają wszyscy mieszkańcy Wrocławia. Grupa wieżowców szybko skojarzyła się z Manhattanem, a ich kształt okien sprawił, że wrocławianie zaczęli je nazywać także Sedesowcami.

Oryginalny wygląd zawdzięczają wybitnej wrocławskiej architektce Jadwidze Grabowska-Hawrylak, która - oprócz Manhattanu - zaprojektowała także m.in.:

  • Mezonetowiec przy ul. Kołłątaja (blok z ekskluzywnymi dwupoziomowymi mieszkaniami),
    Dom Naukowca dla pracowników Politechniki Wrocławskiej,
  • osiedle Gajowice z dwiema szkołami przy ul. Grochowej,
  • szkołę podstawową przy ul. Podwale,
  • kościół Odkupiciela Świata przy ul. Bałtyckiej.

Jak budowano wrocławski Manhattan?

Osiedle Plac Grunwaldzki we Wrocławiu znajdujące się dziś pomiędzy mostem Grunwaldzkim a rondem Reagana, powstawało przez trzy lata. Budowę wieżowców rozpoczęto w 1970, a zakończono w 1973 r. Postawiono ich w sumie 6 - każdy ma wysokość 55 m i 16 pięter. W budynkach mieszczą się także pawilony handlowe, a całość stoi na betonowej platformie wspartej 240 palami.

Manhattan we Wrocławiu - archiwalne zdjęcia i filmy

Jeszcze w trakcie budowy nakręcono tam film pt. "Pies" w reżyserii Janusza Kondratiuka, a rok później osiedle stało się planem filmu "Najważniejszy dzień życia. Karuzela" w reżyserii Ryszarda Bera.

Tak budowano Manhattan - zobaczcie unikatowe zdjęcia:

"Manhattan as we call it" to film prezentujący najważniejsze dzieło w dorobku Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, pierwszej kobiety z dyplomem architekta we Wrocławiu. Obejrzyjcie:

Zobacz także:

Tu znajduje się wrocławski Manahattan:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia