Tak kiedyś wyglądały Mikołajki. Dziadek Mróz, Gwiazdor, Święty Mikołaj, czekolada i pomarańcze. Zobacz archiwalne zdjęcia!

MC
Tak kiedyś wyglądały Mikołajki. Dziadek Mróz, Gwiazdor, Święty Mikołaj, czekolada i pomarańcze. Zobacz archiwalne zdjęcia!
Tak kiedyś wyglądały Mikołajki. Dziadek Mróz, Gwiazdor, Święty Mikołaj, czekolada i pomarańcze. Zobacz archiwalne zdjęcia! Narodowe Archiwum Cyfrowe
6 grudnia to święto szczególnie wyczekiwane przez najmłodszych. Prezenty i pierwsze spotkania ze Świętym Mikołajem... Przez lata popularne Mikołajki zmieniały się i wyglądały inaczej w różnych zakątkach Polski. Zwyczaj rozdawania w ten dzień prezentów rozpoczął się już w Średniowieczu, jednak wielu z nas największym sentymentem do dziś darzy 6 grudnia obchodzony kilkadziesiąt lat temu w czasach PRL. Jak wyglądały wówczas Mikołajki? Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach!

Mikołajki kiedyś i dziś. Dużo się zmieniło...

6 grudnia wszystkie dzieci zrywają się z łóżek i szukają prezentów, ukrytych przez Świętego Mikołaja. Jak się okazuje, tradycja ta ma swoje korzenie już w Średniowieczu. Już wtedy dzieci dostawały prezenty od osób przebranych za świętego Mikołaja. Co ciekawe, jeszcze w XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy!

W Polsce Święty Mikołaj kojarzony jest najczęściej z sympatycznym, pulchnym staruszkiem. Jego atrybuty? Długa, siwa broda, czerwony strój i sanie ciągnięte przez renifery. Według legend, Mikołaj zamieszkuje Laponię lub biegun północny, skąd co roku wyrusza na cały świat, by obdarować dzieci prezentami.

Jednak historyczna postać Świętego Mikołaja wiąże się z życiorysem biskupa, żyjącego na przełomie III i IV wieku n.e. Wokół jego osoby powstało wiele legend. Jedno z podań głosi, że wskrzesił trzech ludzi, zamordowanych w złości przez hotelarza za to, że mu nie mogli wypłacić należności. Uratował też trzy siostry przed oddaniem ich do domu publicznego.

Św. Mikołaj przez wieki był jednym z najbardziej czczonych świętych na Zachodzie i Wschodzie. Choć pochodził z terenów dzisiejszej Turcji, największe jego sanktuarium znajduje się obecnie we włoskim Bari. Jest czczony zarówno przez katolików, jak i prawosławnych. Mikołaj w baśniową postać zaczął zmieniać się na przełomie XIX i XX wieku.

Tradycja Mikołajek w Polsce przez lata zmieniała się. Jeszcze w czasach PRL największym rarytasem, dla obdarowywanych w tym dniu dzieci, były czekolady i pomarańcze. Mikołajki były wyznacznikiem nadchodzących świąt, czuło się tę atmosferę w powietrzu. W galerii zamieszczamy archiwalne zdjęcia tego wyjątkowego święta.

Czytaj także: Święta coraz bliżej. Tradycyjna choinka Długim Targu rozświetliła Gdańsk tysiącami lampek!?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia