"Texas" Colta podbija Amerykę

Samuel Colt Fot. Armsmear: The Home, the Arm, and the Armory of Samuel Colt / Wikimedia Samuel Colt

5 marca 1835 roku amerykański instruktor Samuel Colt założył Patent Arms Manufacturing Company, gdzie rozpoczął produkcję rewolwerów

Samuel Colt od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie techniką. W 1827 roku (miał wtedy trzynaście lat!) odbył podróż do Indii Wschodnich. Jako nastolatek pracował nad udoskonaleniem torped skonstruowanych przez Roberta Fultona, jak się później okazało - bezskutecznie. Wtedy postanowił zająć się rozwojem mechanizmów istniejących rewolwerów.

W 1830 roku skonstruował prototyp rewolweru kapiszonowego. Broń była ładowana rozdzielnie po odciągnięciu lufy do przodu i zdjęciu magazynka z osi. Po wielu ulepszeniach zgłosił rewolwer jako swój wynalazek. Po uzyskaniu patentów, postanowił założyć w Peterson w stanie New Jersey przedsiębiorstwo, w którym rozpoczął produkcję rewolwerów według własnego wynalazku.

Pierwsze wzory rewolwerów o nazwie „Texas” posiadały 5-komorowy bębenek oraz język spustowy chowany w szkielecie. Ponieważ zdejmowanie bębenka i jego ładowanie było czasochłonne, sprzedawano rewolwery z zapasowym bębenkiem.

Dwa lata po powstaniu fabryki, amerykańskie Ministerstwo Spraw Wojskowych nie wyraziło zgody na wprowadzenie rewolweru do uzbrojenia armii. Zaradny Colt wyjechał więc na Florydę, gdzie trwały walki z Indianami. Tam szybko spopularyzował swój rewolwer, mimo że były one jak na ówczesne czasy drogie. Mimo sporych sukcesów sprzedażowych, już w 1842 roku utworzona przez niego spółka upadła.

Ponownie produkcję rewolwerów rozpoczął w zakładach Colt's Manufacturing Company. Zmechanizował ich produkcję, co umożliwiło obniżenie ceny rewolwerów do poziomu 25 dolarów (poprzednie kosztowały nawet d ośmiu razy więcej). W ciągu następnych lat produkowano tu kolejne modle rewolwerów Colta.

Rewolwery nie były jedynym wynalazkiem Colta. Opatentował on również baterię podwodną oraz uruchomił pierwszy podwodny telegraf łączący Fire Island i New York

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.