"The Times" drukowany na prasie wymyślonej przez Niemca

"The Times” drukowany na prasie na parę wymyślonej przez Niemca
"The Times” drukowany na prasie na parę wymyślonej przez Niemca Wikimedia Commons
29 listopada w 1814 roku w Londynie rozpoczęto drukowanie gazety na cylindrycznej maszynie.

"The Times" to brytyjski dziennik o tematyce społeczno-politycznej wydawany w Londynie od 1785 roku. Początkowo gazeta nazywała się "The Daily Universal Register", jej założycielem był John Walter, który na stanowisku redaktora naczelnego spędził 24 lata.

Nazwa "The Times" była używana od 1 stycznia 1788 roku. Od powstania do 1792 wydawany był w technice logografii, która polegała na szybkim zapisywaniu tekstów mówionych. Kilka osób zapisywało kolejno po kilka słów, co pozwalało później odtworzyć całość.

Pierwsza taka gazeta na świecie

29 listopada 1814 roku dziennik "The Times" jako pierwsza gazeta na świecie zaczął być drukowany na cylindrycznej maszynie konstrukcji Friedricha Koeniga. Druk odbywał się w niej przy pomocy obracającego się bębna, dociskanego do papieru. Maszyna ta drukowała dziesięć razy szybciej niż prasa płaska. Ponadto prasa drukowała po obu stronach kartki jednocześnie.

Koenig był niemieckim inżynierem i wynalazcą, współzałożycielem pierwszej niemieckiej fabryki maszyn drukarskich Koenig & Bauer, fabryka istnieje do dziś. Koenig mieszkający wtedy w Londynie w 1812 roku wspólnie z Andreasem Bauerem skonstruował pierwszą cylindryczną prasę drukarską, której wydajność wynosiła 800 arkuszy na godzinę.

Drukowali więcej i szybciej

W 1814, kiedy na maszynie zaczął być drukowany "The Times", wydajność prasy Koeniga wynosiła już 1 100 arkuszy na godzinę. Do napędu prasy użyto wtedy pary. Dzięki wynalazkowi Koeniga "The Times" mógł drukować więcej i szybciej.

Wynalazek Koeniga rozpoczął długi proces, jakim było udostępnienie gazet masowemu odbiorcy, co pomogło także w szerzeniu literatury. Wynalazek Koeniga w latach 20. XVIII wieku zmienił także sposób wydawania książek, wpłynął m.in. na ujednolicenie tytułów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia