Wierzył, że człowiek będzie latał

Redakcja
Otto Lilienthal - jeden z pionierów lotnictwa.
Otto Lilienthal - jeden z pionierów lotnictwa.
9 sierpnia 1896 roku w wypadku "aparatu latającego" własnej konstrukcji ciężko ranny zostaje Otto Lilienthal, jeden z pionierów współczesnego lotnictwa. Pilot umiera następnego dnia w Berlinie.
Lotnia Lilienthala sprowadzona z miejsca tragicznego wypadku
Lotnia Lilienthala sprowadzona z miejsca tragicznego wypadku Wikimedia Commons

Lotnia Lilienthala sprowadzona z miejsca tragicznego wypadku
(fot. Wikimedia Commons)

Otto Lilienthal urodził się 23 maja 1856 roku w niemieckim Anklam. Studiował na Królewskiej Akademii Technicznej w Berlinie, w 1867 roku rozpoczął pierwsze eksperymenty z zakresu aerodynamiki, których rezultaty zostały włączone do opublikowanej w 1889 roku książki o fizykalnych podstawach lotu człowieka "Lot ptaka jako podstawa sztuki latania".

Systematyczne eksperymenty z oddziaływaniem różnych sił na skrzydła kontynuował od 1874 roku, ale w praktyce doświadczenia te wykorzystywał od 1891 roku, kiedy w Derwitz pod Poczdamem rozpoczął pierwsze loty na dystansie 25 metrów. W 1893 roku zbudował stację lotniczą w pobliżu swojego domu, gdzie odbywał regularne loty na dystansie 250 - 300 metrów.

Rezultaty prób były na tyle zachęcające, że w 1894 roku Lilienthal rozpoczął seryjną produkcję swojego "aparatu latającego" i rozpoczął eksperymenty z dwupłatowcem. W sierpniu 1896 roku jeden z setek rutynowych lotów Lilienthala zakończył sie tragicznie. Pilot nie opanował szybowca, którego lot zakłócił prąd wznoszący i został ciężko ranny w katastrofie. Zmarł następnego dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia