Wierzył, że człowiek będzie latał

Otto Lilienthal - jeden z pionierów lotnictwa. Otto Lilienthal - jeden z pionierów lotnictwa.

9 sierpnia 1896 roku w wypadku "aparatu latającego" własnej konstrukcji ciężko ranny zostaje Otto Lilienthal, jeden z pionierów współczesnego lotnictwa. Pilot umiera następnego dnia w Berlinie.

Otto Lilienthal - jeden z pionierów lotnictwa.
Wikimedia Commons Lotnia Lilienthala sprowadzona z miejsca tragicznego wypadku

Lotnia Lilienthala sprowadzona z miejsca tragicznego wypadku
(fot. Wikimedia Commons)

Otto Lilienthal urodził się 23 maja 1856 roku w niemieckim Anklam. Studiował na Królewskiej Akademii Technicznej w Berlinie, w 1867 roku rozpoczął pierwsze eksperymenty z zakresu aerodynamiki, których rezultaty zostały włączone do opublikowanej w 1889 roku książki o fizykalnych podstawach lotu człowieka "Lot ptaka jako podstawa sztuki latania".

Systematyczne eksperymenty z oddziaływaniem różnych sił na skrzydła kontynuował od 1874 roku, ale w praktyce doświadczenia te wykorzystywał od 1891 roku, kiedy w Derwitz pod Poczdamem rozpoczął pierwsze loty na dystansie 25 metrów. W 1893 roku zbudował stację lotniczą w pobliżu swojego domu, gdzie odbywał regularne loty na dystansie 250 - 300 metrów.

Rezultaty prób były na tyle zachęcające, że w 1894 roku Lilienthal rozpoczął seryjną produkcję swojego "aparatu latającego" i rozpoczął eksperymenty z dwupłatowcem. W sierpniu 1896 roku jeden z setek rutynowych lotów Lilienthala zakończył sie tragicznie. Pilot nie opanował szybowca, którego lot zakłócił prąd wznoszący i został ciężko ranny w katastrofie. Zmarł następnego dnia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.