Powojenna walka polskiego podziemia z komunistami rozpoczęła się w lecie 1944 roku. Jeśli za symboliczny koniec zmagań „Wyklętych” uznamy śmierć sierż. Józefa Franczaka „Lalka”, czyli 1963 rok, to mamy okres trwający 19 lat.
Jak twierdzą organizatorzy, nie sposób wymagać od uczestników szczegółowej znajomości całego powojennego powstania antykomunistycznego. Dlatego każdego roku wskazywane są wątki, na których należy skupić się w sposób szczególny.
- Dziesięć pytań tegorocznej edycji będzie poświęcone por. Stanisławowi Kopikowi ps. „Zemsta" i jego oddziałowi, kolejne dziesięć pytań będzie dotyczyło ppłk Antoniego Olechnowicza ps. „Pohorecki", którego aresztowano w ramach przeprowadzonej 75 lat temu akcji „X" Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego polegającej na rozbiciu struktury eksterytorialnego Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej. Ostatnia dziesiątka pytań będzie miała charakter ogólny – mówi Tomasz Kwiatek, prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa”.
Przewidziano rywalizację w trzech kategoriach wiekowych:
- klasy VI-VIII,
- szkoły ponadpodstawowe,
- dorośli.
Ważny jest łączny czas udzielenia odpowiedzi na wszystkie pytania. Test jest organizowany w formie zdalnej.
- Kilka lat temu ograniczenia sanitarne wymusiły na nas znalezienie rozwiązania pozwalającego na organizację testu wiedzy. Zmagania w formie online były chyba jedynym sensownym wyjściem - tłumaczy organizator. - Zostaliśmy przy tej formule, ponieważ jest ukłonem w stronę uczestników, pozwala wziąć udział w rywalizacji większej liczbie osób i to bez konieczności przyjeżdżania do Opola.
Jednak organizatorzy nie wyobrażają sobie całkowitej rezygnacji ze spotkania z uczestnikami i laureatami. Kilka dni po przeprowadzeniu rywalizacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbędzie się wręczenie nagród i dyplomów.
Zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem formularza. Regulamin i informacje organizacyjne znajdują się na stronie www.dladziedzictwa.org.