Zwykły dzień w przedwojennej Wiśle. Wyjątkowe zdjęcia z lat 1933-1939. Zobaczcie archiwalne fotografie wykonane ponad 80 lat

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wisła i jej górskie okolice w latach 1933 – 1939 na starych fotografiach. Dzisiaj miejscowość ta tętni życiem przede wszystkim dzięki turystom oraz wczasowiczom, a w okresie międzywojnia doświadczyła prawdziwego rozkwitu kulturalnego. Miejsce to przyciągało jak magnes. Lata trzydzieste XX wieku to czas znacznego rozwoju Wisły. W tym czasie prężnie zaczęła tam funkcjonować między innymi baza hotelarska. Zobacz zdjęcia archiwalne sprzed ponad osiemdziesięciu lat.

Zwykły dzień w przedwojennej Wiśle. Zdjęcia z lat 1933-1939

Wisła jest jedną z najpiękniejszych miejscowości górskich w Polsce, znajdująca się w Beskidzie Śląskim, której centrum położone jest na wysokości 430 metrów nad poziomem morza. To właśnie stamtąd biegnie szlak na Baranią Górę, skąd wypływają źródła królowej polskich rzek – Wisły.

Jest to miejscowość o charakterze turystyczno–wypoczynkowym, do której od lat przybywa wielu miłośników górskich wędrówek, wymagających przejażdżek rowerowych oraz narciarstwa. W ośrodkach wypoczynkowych również nie brakuje wczasowiczów, gdzie maja oni dostęp do otwartych jak i krytych basenów, a także kortów tenisowych oraz boisk sportowych.

Dzisiaj Wisła tętni życiem, co widać o każdej porze roku, a początki jej letniskowej historii sięgają dziewiętnastego wieku. Po pierwszej wojnie światowej miejscowość ta została przyłączona do nowopowstałego województwa śląskiego. Niezwykle ciekawa jest właśnie jej międzywojenna historia.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W styczniu 1931 roku do Wisły zawitał ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki, który zatrzymał się w rezydencji na Zadnim Groniu, powstałej jako dar Ślązaków dla prezydenta. Stała się ona miejscem częstszych jego odwiedzin w tej beskidzkiej miejscowości, co jeszcze bardziej rozsławiło ją wśród Polaków.

Również w międzywojniu zaczęło się tam prężnie rozwijać życie kulturalne. Do serca Beskidu Śląskiego przybywały takie osobistości, jak między innymi: Maria Dąbrowska, Kazimiera Iłłakowiczówna, Jarosław Iwaszkiewicz, Paweł Hulka-Laskowski, Gustaw Morcinek, Władysław Orkan, Jan Sztaudynger oraz z pobliskich Górek Zofia Kossak.

Te piękne tereny stały się inspiracją dla twórców, a oprócz pisarzy i poetów przyjeżdżali tam również malarze, aktorzy, muzycy – a wśród nich Jan Kiepura. Miejsce to przyciągało jak magnes przedstawicieli także innych dziedzin, na przykład lekarzy czy działaczy społecznych.

Lata 30. XX wieku to intensywny rozwój Wisły

Lata trzydzieste to czas znacznego rozwoju dla Wisły, bowiem prężnie zaczęła tam funkcjonować między innymi baza hotelarska. Budowano hotele, pensjonaty oraz schroniska. W 1936 roku w Wiśle powstała szkoła hotelarska – aktualnie najstarsza tego typu placówka w Polsce. Zakładano też obiekty sportowe, takie jak korty tenisowe, kręgielnia czy skocznie narciarskie – w 1928 roku na Baraniej Górze, w 1931 roku w Łabajowie, zaś w 1933 roku w Malince.

W załączonej galerii przedstawiamy kilkadziesiąt wybranych zdjęć, które przedstawiają Wisłę i jej piękne górskie okolice z lat 1933 – 1939, dostępne w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Zobacz, jak wyglądała ta beskidzka miejscowość w latach trzydziestych ubiegłego stulecia.

Zwykły dzień w przedwojennej Wiśle. Wyjątkowe zdjęcia z lat ...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia