10 lat czekał na swego pana

redakcja
Hachikō, 1935
Hachikō, 1935 Wikimedia Commons/ [1]
Hachikō - tak miał na imię najwierniejszy pies na świecie. 8 marca 1935 zmarł. Jego szczątki trafiły do Narodowego Muzeum Nauki w Tokio.

Hachikō został przywieziony do Tokio w 1924 roku przez swojego właściciela Hidesaburō Ueno, który był profesorem na wydziale rolnictwa Uniwersytetu Tokijskiego. Pies codziennie odprowadzał swojego pana do pracy i czekał na niego wieczorami.

Akito - towarzysze samurajów

Rasa akito, do której należał Hachikō kojarzona była z samurajami. Jak podają legendy psy żyły na Wyspach Japońskich od 5000 lat. Zajmuje on stałe miejsce w japońskiej literaturze i mitologii. Ich nazwa pochodzi od regionu Akita w północnej Japonii. Pierwotnie rasa była przeznaczona do walk psów i polowania na zwierzynę.

Student odkrywa tajemnicę Hachikō

W 1925 roku Hidesaburō Ueno niespodziewanie umarł w pracy. Jednak pies nadal na niego czekał. Zwierzę pojawiało się codziennie na stacji kolejowej, tuż przed przyjazdem wieczornego pociągu.

Pewnego dnia jeden ze studentów Ueno zauważył psa rasy akita na stacji. Ze względu na to, że prowadził badania nad tą rasą poszedł za nim. Tak, trafił do domu w Kobayashi, gdzie poznał historię Hachikō.

Jak pies został legendą

Kiedy młodzieniec opublikował kilka artykułów na temat zwierzęcia, pies stał się narodową sensacją. Jego przykład stawiano jako wzór lojalności w rodzinie, opowiadali o nim nauczyciele w szkołach, a także rodzice swoim dzieciom. Znany japoński artysta wyrzeźbił nawet pomnik Hachikō. Został on odsłonięty w kwietniu 1934 roku w obecności głównego zainteresowanego. Stanął na stacji Shibuya. W czasie II wojny światowej pomnik został przetopiony w ramach gospodarki wojennej. Jednak w 1948 roku Stowarzyszenie dla Odtworzenia Pomnika Hachikō zamówiło nową figurę u Takeshi Ando, syna twórcy pierwszej rzeźby. Osłonięto go w sierpniu. To nie jedyny pomnik japońskiego psa. W miejscu urodzenia Hachikō, przed stacją Odate stanął kolejny, a w 2004 roku przed Muzeum Psów Akita odsłonięto następny pomnik czworonoga.

Pies umarł 8 marca 1935 roku z powodu robaczycy serca i płuc. Żył 12 lat. Szczątki są przechowywane w National Science Museum w Ueno w Tokio. Jeszcze przed śmiercią akita został ogłoszony narodowym psem Japonii.

Wiecznie żywy Hachikō

Japończycy nigdy nie zapomnieli o wiernym psie. W 1994 roku udało się odzyskać dźwięk szczekającego czworonoga. Wyemitowano go 59 lat po śmierci psa. Program zgromadził przed radioodbiornikami miliony radiosłuchaczy.

Hachikō do dziś jest przykładem lojalności i wierności. Jego historię można poznać dzięki "Hachikō Monogatari" (film z 1987 r.), "Hachikō: prawdziwa historia lojalnego psa" (książka z 2004 r.), oraz "Mój przyjaciel Hachiko" (remake z 2009 r.).

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Niemcy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia