100 kubków, słonina i machorka

Redakcja
Na zdjęciu uczestnicy kursu dla pielęgniarek
Na zdjęciu uczestnicy kursu dla pielęgniarek archiwum włocławskiego PCK
Włocławek od 20 stycznia 1945 roku był wolny. Choć wojna miała trwać jeszcze do maja. Już funkcjonowały urzędy, organizacje, w tym Polski Czerwony Krzyż

"Polski Czerwony Krzyż zwołuje zebranie organizacyjne, które odbędzie się w sali kino-teatru "Słońce" w dniu 9 lutego (piątek) O godz. 15-tej (3-popołudniu). Prosimy o liczne przybycie" -to jedna z pierwszych notek, dotycząca włocławskiego PCK, która ukazała się w "Wiadomościach Włocławskich" 7 lutego 1945 roku. Włocławek był już wolny.

Wspomniane zebranie odbyło się. Obecni byli przedstawiciele wojska polskiego, zaś prezydium stanowili: prezydent miasta ob. Hajdo, pełnomocnik zarządu głównego PCK w Lublinie ob. Lasiński i redaktor Turczynowicz.

Na zebraniu powołano sześć sekcji i ich przewodniczących. Sekcja organizacyjna - A. Turczynowicz, opieki społecznej - S. Bombolski, sanitarna - dr. Pukcjaniec, zbiórkowa - F. Mańkiewicz, finansowa - K. Surowiecki.

W trakcie tego zebrania ustalono też wysokość składki miesięcznej na 3 złote. Album, który jest w posiadaniu włocławskiego oddziału PCK, to niezgłębiona kopalnia wiedzy o pierwszych, powojennych latach funkcjonowania PCK. Pożółkłe notatki wycięte z ówczesnych gazet pokazują, jak aktywną był włocławski PCK.

PCK przejął punkt Sanitarno-Odżywczy na dworcu kolei szerokotorowej. Do prowadzenia tego punktu brakuje wielu rzeczy, a mianowicie: maszyny do krajania chleba, wózka ręcznego do przewozu produktów, 3 łyżek wazowych, 100 sztuk łyżek stołowych i 10 noży kuchennych. Zwracamy się z gorącą prośbą do społeczeństwa i poszczególnych firm o łaskawe zaoferowanie przedmiotów, które składać należy w PCK w nowym magistracie. Równocześnie PCK składa najserdeczniejsze podziękowania Polskim Zjednoczonym Fabrykom Fajansu we Włocławku, przy ul. Kościuszki za łaskawe zaoferowanie 100 sztuk kubków do kawy, 100 salaterek, 3 dzbanków - czytamy w notce zamieszczonej w "Wiadomościach Włocławskich" w 1945 roku.

Marzec 1945 r. Biura PCK we Włocławku zostały przeniesione z nowego magistratu do domu przy ul. Piusa XI nr 8. Dom noclegowy PCK mieści się w dalszym ciągu przy ul. Szkolnej 6 (GZK). Polski Czerwony Krzyż we Włocławku potwierdza odbiór złożonych ofiar: 17,500 kg słoniny, 5,4500 kg masła, 2,250 kg kiełbasy, 2,200 kg cukru,
3,700 kg machorki.

Polski Czerwony Krzyż składa serdecznie podziękowania.

Jolanta Młodecka
GAZETA POMORSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia