Czym jest Zbrodnia Lubińska nazywana także Masakrą Lubińską?
31 sierpnia 1982 roku na placu Wolności w Lubinie doszło do manifestacji mieszkańców związanej z rocznicą Porozumień Sierpniowych. Mimo pokojowego charakteru demonstracji, funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej brutalnie zaatakowali jej uczestników, używając m.in. broni palnej, środków chemicznych i pałek szturmowych. W następstwie tych działań śmierć poniosło trzech uczestników demonstracji, a kilkunastu zostało poważnie rannych.
Program obchodów 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej
W najbliższą środę (31 sierpnia) w Lubinie odbędą się obchody 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. W uroczystościach udział weźmie Prezydent RP Andrzej Duda oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Wszystko rozpocznie się o godzinie 15.30 na Wzgórzu Zamkowym pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina ’82. Tam planowane jest wystąpienie Prezydenta RP w ramach oficjalnych uroczystości. Później w pochodzie wszyscy zebrani przejdą do kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy ul. Hugo Kołłątaja 4. O godz. 16.40 odbędzie się pokaz żonglowania chorągwiami Gwardia Gryfa na placu przed kościołem pw. Matki Bożej Częstochowskiej. O godz. 17.00 odprawiona zostanie Msza święta pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca.
Dodatkowo uroczysty charakter nada poświęcenie cennych organów po wielkim remoncie. Akompaniament liturgiczny zapewni organista Tomasz Głuchowski, oktet wokalny pod dyrekcją Alana Urbanka oraz zespół kameralny Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie. Po Mszy świętej odbędzie się koncert inauguracyjny zabytkowych organów. Zagra Ludger Lohmann z Niemiec. W programie dzieła m.in. J.S. Bacha, W.A. Mozarta, F. Liszta. Wejście do kościoła tylko za zaproszeniami. Relacja na żywo na ekranie w parku Kopernika. Relację i zdjęcia z obchodów znajdziecie na portalu gazetawroclawska.pl.