Boże Narodzenie w czasach PRL-u. Choinka przy meblościance [ZDJĘCIA]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Święta Bożego Narodzenia w czasach PRL-u, pomimo starań władz, były dla obywateli najważniejszymi świętami w roku. Przygotowywano się do nich starannie. Najważniejsze były zakupy produktów żywnościowych i prezentów, a ówczesnych czasach nie było to sprawą prostą. Ale jak już się udało, to atmosfera świąt była wyjątkowa.

Święta Bożego Narodzenia w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej miały, podobnie jak obecnie, rodzinny i religijny charakter. Rodziny, krewni, znajomi (i nie znajomi) łamali się opłatkiem, zasiadali do wigilijnego stołu, aby po konsumpcji tradycyjnych potraw obdarować się prezentami. Na te ostatnie rzecz jasna najbardziej oczekiwały dzieci.

Późnym wieczorem spotykano się na pasterce. Tak było nawet w Wigilię 1981 roku, kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego. Obowiązywała wówczas godzina milicyjna od godz. 22 do 6 rano, jednak właśnie w noc wigilijna to zarządzenie zostało zawieszone właśnie dlatego, aby wierni mogli uczestniczyć w nabożeństwie.

W Narodowym Archiwum Cyfrowym znaleźliśmy zdjęcia z lat 60., 70. I 80. XX wieku wykonane podczas świąt Bożego Narodzenia w mieszkaniach przeciętnych obywateli PRL-u. Uwagę zwracają przede wszystkim choinki, bo na niektórych zdjęciach można dojrzeć, że były do sztuczne drzewka. Takie produkty zaczęły się pojawiać pod koniec lat 60. i były reklamowane – co ciekawe – jako produkty ekologiczne. Tłumaczono, że sztuczne choinki przyczyniają się do ograniczeniu wycinki w lasach choinek naturalnych, no i że jest to zakup na kilka lat. O problemach z utylizacją sztucznych drzewek nikt wtedy sobie głowy nie zaprzątał.

Zdjęcia z NAC są też nieocenionym źródłem życia w PRL-u. Możemy się na nich przyjrzeć, jak wyglądało umeblowanie przeciętnego mieszkania przeciętej rodziny. Na wielu fotografiach widać m.in. nieśmiertelne meblościanki, obok których stoi choinka.

Zapraszamy do galerii archiwalnych zdjęć ze zbiorów NAC.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Boże Narodzenie w czasach PRL-u. Choinka przy meblościance [ZDJĘCIA] - Głos Pomorza

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia