Bursztynowe szachy - gdański zakup z 2021 r. doceniony. Uznano je za jeden z cenniejszych nabytków muzealnych na świecie

Grażyna Antoniewicz
Grażyna Antoniewicz
Gdańskie bursztynowe szachy uznano za jeden z najważniejszych nabytków muzealnych na świecie w 2021 roku
Gdańskie bursztynowe szachy uznano za jeden z najważniejszych nabytków muzealnych na świecie w 2021 roku Przemyslaw Świderski
Gdańskie szachy bursztynowe to jeden z najważniejszych nabytków muzealnych na świecie w 2021 roku. Tak uznał magazyn "Apollo", brytyjski miesięcznik obejmujący sztukę wizualną wszystkich okresów od starożytności do współczesności. Bursztynowe szachy można zobaczyć w Muzeum Bursztynu, które od niedawna swoją siedzibę ma w Wielkim Młynie. Gdańska placówka znalazła się w zestawieniu z tak prestiżowymi instytucjami, jak: Muzeum w Wersalu, Galeria Borghese, Rijksmuseum czy The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Szachy zostały wykonane w Gdańsku pod koniec XVII wieku - prawdopodobnie przez jednego z najsławniejszych gdańskich bursztynników, Michaela Redlina. Na aukcji w Amsterdamie w 1758 roku kupił je lord George Murray i wysłał na zamek Blair do Szkocji w prezencie dla żony i syna, gdzie przez prawie 300 lat były przechowywane.

Bursztynowe szachy kosztowały 2,4 mln zł

Bursztynowe szachy udało się je zakupić w Kunstkammer Georg Laue w Monachium i po prawie 330 latach wróciły do miasta, w którym powstały. Gdańskie muzeum znalazło się w zestawieniu magazynu Apollo z tak prestiżowymi instytucjami, jak: Muzeum w Wersalu, Galeria Borghese, Rijksmuseum czy The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.
- Jest to rzeczywiście wyjątkowa rzecz. Te szachy przeniosły naszą kolekcję na poziom, na którym znajdują się największe światowe muzea - zapewnia Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu. - Kosztowały 2,4 mln złotych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 246.600,00 EURO. Cieszymy się, że udało się pozyskać tak dużą kwotę na ich zakup z funduszy unijnych, bo inaczej nie byłoby nas na nie stać. Jak widać były to bardzo dobrze zainwestowane pieniądze.

Bursztynowe szachy. Taki komplet ma Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Ermitaż w Sankt Petersburgu i rodzina królewska

Gdańskie szachy to kompletny zestaw 32 figur z planszą. Podobnej klasy, kompletne i świetnie zachowane zestawy znajdują się w kolekcjach duńskiej rodziny królewskiej na zamku Rosenborg w Kopenhadze, Państwowego Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu oraz muzeum jubilerstwa i złotnictwa Grünes Gewölbe w Dreźnie. Wszystkie datowane są na początek XVIII wieku.
- Nasze szachy mają nie tylko pięknie udokumentowaną historią, ale są też wybitne pod względem artystycznym - dodaje Renata Adamowicz. - Także stan gdańskiego zestawu jest bardzo dobry, co jest niezwykle rzadkie przy wyrobach bursztynowych z XVII w., składających się z wielu elementów. Od początku nie budziło naszej wątpliwości, że powinny w naszej kolekcji. Na świecie zachowały się tylko cztery być może pięć kompletnych zestawów szachów.

Bursztynowe szachy nie są jedynymi cennymi eksponatami Muzeum Bursztynu. Warto odwiedzić placówkę

Najcenniejsze obiekty w Muzeum Bursztynu pochodzą z czasów, gdy Gdańsk był jednym z najważniejszych ośrodków rzemiosła bursztynniczego, a precyzyjnie wykonane cuda trafiały stąd na dwory w całej Europie.
Są tu też inne jantarowe skarby jak kabinety, szkatułki, ołtarzyki, medaliony, sztućce. Z bursztynu wykonywano różnorodne, często już zapomniane gry towarzyskie (np. flirt), które w owym czasie cieszyły się dużą popularnością, a wyroby tego rodzaju były typowe dla gdańskich warsztatów.
Długo by można opowiadać o skarbach, jakie kryje w swym wnętrzu gdańskie Muzeum Bursztynu. Wybierzmy się, aby je zobaczyć, ma ono swoją siedzibę w Wielkim Młynie, gdzie mieści się na ulicy Wielkie Młyny 16
Zestaw szachów został zakupiony ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska–Rosja 2014–2020 „Conneted by amber. Joint actions to share the amber heritage”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bursztynowe szachy - gdański zakup z 2021 r. doceniony. Uznano je za jeden z cenniejszych nabytków muzealnych na świecie - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia