Ewa Braun miała w swoim życiu aż trzy próby samobójcze. 1 listopada 1932 roku podjęła pierwszą z nich. Chwyciła za broń, ale kula o centymetr minęła jej tętnicę szyjną. Mimo że według niektórych była to jedynie mistyfikacja, Hitler od tego momentu otoczył ją szczególną opieką. Nie uchroniło ich to jednak od skutecznej próby samobójczej wiosną 1945 roku.
Eva Anna Paula Braun urodziła się 6 lutego 1912 roku w ukochanym przez Hitlera Monachium. Pochodziła z katolickiej rodziny, jej ojciec Fritz był nauczycielem. Miała dwie siostry: Ilse oraz Margarete zwaną Gretl.
Hitlera poznała osobiście w 1929 roku. 17-letnia wówczas Ewa była modelką w zakładzie fotograficznym Heinricha Hoffmanna, osobistego fotografa Hitlera. Tak zaczął się trwający 16 lat ich tajemniczy romans. Z zawodu była fotografem i wiele kolorowych fotografii i filmów Hitlera, które przetrwały do dziś, są jej autorstwa.
1 listopada 1932 Ewa podjęła pierwszą nieudaną próbę samobójstwa przy pomocy pistoletu. Po tym zdarzeniu Hitler bardzo się o nią troszczył, także ze względów politycznych. Nie mógł sobie pozwolić na kolejny samobójczy skandal w toku kampanii wyborczej (14 miesięcy wcześniej, 18 września 1931 roku, zastrzeliła się jego siostrzenica Geli Raubal).
Samotna i rozczarowana
Fragment okładki książki "Ewa Braun. Na dworze fuhrera".
Po dojściu Hitlera do władzy, nieszczęśliwie zakochana Ewa, która często pozostawała samotna - 28 maja 1935 ponownie podjęła próbę samobójstwa, tym razem zażywając całą fiolkę środków nasennych. I tym razem udało się ją uratować, a Hitler, tak jak poprzednio, odwiedzał ją w szpitalu, unikając przy tym za wszelką cenę skandalu.
W ramach zadośćuczynienia Hitler kupił jej dom w Monachium, a także przydzielił apartament w rezydencji Berghof, do której Ewa wprowadziła się w 1936 roku i gdzie ukrywała się podczas II wojny światowej.
Ewa Braun, według ówczesnych standardów zaliczała się do kobiet zgrabnych, eleganckich i wysportowanych. Zgodnie z oczekiwaniami Hitlera nie interesowała się polityką i nie miała na tym polu własnego zdania. Hitler miał do niej słabość, w czasie wojny oddał rodzinie Braunów rządowy samolot tylko po to, żeby zaspokoić zachcianki Ewy na podróże po całych Niemczech, do Włoch, Francji i na zakupy.
Wierna do ostatnich chwil
Ewa była niezwykle ważną postacią w najbliższym otoczeniu Hitlera, z którym jednak nie pokazywała się publicznie aż do połowy 1944 roku, kiedy jej siostra Gretl poślubiła oficera łącznikowego Waffen-SS Hermanna Fegeleina. Według sekretarki Hitlera, po dojściu do władzy nie przywiązywał on wagi do spraw seksualnych; pokojówka Ewy Braun przeczy jednak tym słowom i twierdzi, że ich pożycie było całkiem normalne.
W styczniu 1945 rodzinny dom Braunów w Monachium został zniszczony przez bombardowania RAF, Ewa jednak nie przyjmowała do wiadomości widma klęski Niemiec. W kwietniu zdecydowała się opuścić w miarę bezpieczny Berghof i pojechała za Hitlerem do Berlina.
Kiedy Armia Czerwona zbliżała się coraz bliżej, kochankowie zdecydowali się pobrać. Braun wyszła za mąż za Hitlera 29 kwietnia 1945 roku, w przeddzień wspólnego samobójstwa popełnionego w podziemnym schronie obok Starej Kancelarii Rzeszy w oblężonym Berlinie.
Miała wtedy 33 lata, Hitler zaś 56. Samobójstwo popełnili siedząc w jednym z pokoi bunkra, rozgryzając kapsułkę z cyjankiem. Ciała obojga zostały spopielone niezwłocznie po samobójstwie przez najbliższych współpracowników Hitlera.
Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii,
autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0
[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:
Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Niemcy