We wtorek 21 czerwca w Forcie VII w Poznaniu podsumowano pierwszy etap realizowanego od kilku lat projektu renowacji i adaptacji.
Fort VII to nie tylko Muzeum Martyrologii Wielkopolan, ale także istotny fragment obozu koncentracyjnego KL Posen, utworzonego przez Niemców.
– W trakcie projektu WRPO stworzyliśmy dodatkową, nową ścieżkę zwiedzania, tak zwaną „ścieżkę fortyfikacyjną”, która łączy w sobie historię niemieckiej Twierdzy Poznań i miejsca martyrologii. Trasa jej biegnie poprzez przeprowadzoną renowację, nawiązując do stanu obiektu z okresu działającego tu obozu koncentracyjnego. Zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. most, część podwalni, prochownię, stanowiska artyleryjskie czy schron pogotowia, które w czasie II wojny światowej pełniły funkcje obozowe, zamienione przede wszystkim na cele dla więźniów
– informuje Karolina Brzezicka z biura prasowego Fortu VII.
Od lipca 2022 roku zwiedzanie „ścieżki fortyfikacyjnej” będzie możliwe w ograniczonym zakresie ze względu na wciąż trwające prace w ramach II etapu realizacji projektu. Prawa część obiektu będzie dostępna wyłącznie w wybranych terminach i po wcześniejszym kontakcie z Muzeum. Pierwsze oprowadzanie odbędzie się 23 lipca.
Fort VII to bardzo ważne miejsce w historii Polski i Wielkopolski. To pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny w Polsce, a wśród pierwszych ofiar byli Powstańcy Wielkopolscy, którzy znaleźli się na niemieckich listach proskrypcyjnych, przygotowanych jeszcze przed II wojną światową. To dla mnie satysfakcja, że przy wykorzystaniu unijnych środków udało się zabezpieczyć tę cenną dla nas wszystkich substancję materialną, jako dowód martyrologii naszych rodaków
– powiedział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
Działania na obszarze Fortu VII prowadzone są w ramach projektu pod nazwą „Renowacja i adaptacja Fortu VII w Poznaniu dla zachowania dziedzictwa kulturowego”. Wartość całej inwestycji wynosi blisko 24,2 milionów złotych netto, z czego wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich to ponad 11 milionów złotych. Miasto dofinansowało projekt w wysokości 13,2 mln zł.