Pociąg Zwycięstwa wyjechał na wielkopolskie tory. "Nie będzie nudy". Zobacz zdjęcia i sprawdź rozkład!

Marta Jarmuszczak
Na szlaki kolejowe Wielkopolski wyjadą łącznie trzy przygotowane na tę okoliczność pociągi, a wewnątrz wszystkich odbywać się będą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze szkół z Wielkopolski.
Na szlaki kolejowe Wielkopolski wyjadą łącznie trzy przygotowane na tę okoliczność pociągi, a wewnątrz wszystkich odbywać się będą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze szkół z Wielkopolski. Robert Woźniak
7 lutego na wielkopolskie tory wyjechał "Pociąg Zwycięstwa". Inicjatywa jest związana ze 105. rocznicą zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Przez 3 dni pociągiem przejedzie ok. 3 tysięcy dzieci i młodzieży z wielkopolskich szkół.

Pociąg Zwycięstwa wyjechał na wielkopolskie tory!

Pociąg Kolei Wielkopolskich został udekorowany w szczególny sposób. Inicjatywa jest związana ze 105. rocznicą zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i powrotem ziem historycznej Wielkopolski do odradzającej się Ojczyzny.

- Musimy nauczyć Polaków, że było takie powstanie i było ono bardzo ważne

- mówił Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych.

Na szlaki kolejowe Wielkopolski wyjadą łącznie trzy przygotowane na tę okoliczność pociągi, a wewnątrz wszystkich odbywać się będą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze szkół z Wielkopolski. Prowadzący wykłady i prezentacje rekonstruktorzy i nauczyciele historii w czasie podróży w barwny sposób przybliżą uczestnikom „lekcji na szynach” wydarzenia z tak ważnego i skutecznego zrywu społeczeństwa jakim było Powstanie Wielkopolskie. Lekcje odbywać się będą w każdym przedziale przez cały czas trwania podróży.

- To są normalnie regularne lekcje. Atrakcyjne i nienudne. Przygotowaliśmy zdjęcia, przygotowaliśmy piękne treści, przy okazji będzie okazja aby pokazać uczniom miejscowości, gdzie działy się ważne wydarzenia. Właściwie nie ma miejscowości, przez którą ten pociąg pojedzie, która niemiałaby swojej własnej historii związanej z Powstaniem Wielkopolskim. To jest połączenie radości ze zwycięstwa z nienudną edukacją

- mówił Przemysław Terlecki

"Wsiadamy i czekamy na więcej"

Podróż pociągiem to wyjątkowa okazja, aby uczyć się historii bez siedzenia w szkolnych ławkach.

- Myślę, że na pewno nauczymy się czegoś, czego wcześniej nie wiedzieliśmy ucząc się z książek. Ekscytujące jest to, że możemy przejechać się takim właśnie pociągiem, wśród ludzi przebranych w stroje powstańców - to jest coś wow. Na co dzień nie mamy okazji brać udziału w takich lekcjach historii. To jest coś wyjątkowego

- mówiła Marianna, licealistka z Zespołu Szkół w Luboniu.

- Tu jest taka miła atmosfera. W ogóle jestem w szoku, że to wszystko jest takie medialne. Wsiadamy i czekamy na więcej

- mówił Kacper, uczeń Zespołu Szkół w Luboniu.

Przez 3 dni pociągiem przejedzie ok. 3 tysięcy dzieci i młodzieży z wielkopolskich szkół. Lokalne wydarzenia odbędą się na następujących stacjach: Oborniki Wlkp., Gniezno, Września, Ostrzeszów, Leszno.

Organizatorami projektu są Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Koleje Wielkopolskie, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Rozkład jazdy dostępny jest: TUTAJ

Zobacz zdjęcia z wyjątkowego pociągu:

Na szlaki kolejowe Wielkopolski wyjadą łącznie trzy przygotowane na tę okoliczność pociągi, a wewnątrz wszystkich odbywać się będą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze szkół z Wielkopolski.

Pociąg Zwycięstwa wyjechał na wielkopolskie tory. "Nie będzi...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia