Obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Jakie wydarzenia będą towarzyszyć świętowaniu? Sprawdź program

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Jak co roku, w Wielkopolsce hucznie obchodzi się dzień 27 grudnia.
Jak co roku, w Wielkopolsce hucznie obchodzi się dzień 27 grudnia. Robert Woźniak
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. W Wielkopolsce, jak co roku, dzień ten będzie hucznie obchodzony. Oficjalne obchody będą trwały do 26 do 28 grudnia.

26 grudnia, w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, o godzinie 16:00 Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza na inscenizację przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. W wydarzeniu będzie brał udział między innymi Poznański Chór Nauczycieli im. I. J. Paderewskiego, a w rolę Mistrza wcieli się Andrzej Lajborek.

27 grudnia, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego wstęp do Muzeum będzie bezpłatny. Dostępna będzie wystawa czasowa „Wojska Wielkopolskie w fotografii (1918-1920)” autorstwa Jana Gruszki. Przewidziano również możliwość wykonania zdjęcia w mundurze powstańczym.

Od godziny 13:00 do 17:00 trwać będzie Obozowisko Powstańcze, które w tym roku powróci przed Odwach. Stanie tam replika samolotu Fokker D.VII, a Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman” zaprezentuje się w umundurowaniu oraz zrekonstruuje obozowisko z okresu powstania. 28 grudnia natomiast odbędzie się zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII.

Złożenie kwiatów z Marszałkiem Województwa i Prezydentem Miasta

W Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego obchody organizuje również Marek Woźniak, czyli Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania. Program obchodów zaczyna się o godzinie 11:30 złożeniem kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Potrwają aż do godz. 16:40, kiedy nastąpi ceremonia złożenia kwiatów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

Tego samego dnia o godzinie 19.00 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu odbędzie się tradycyjny koncert marszałkowski Filharmonii Poznańskiej pt.: „Marsylianka Wielkopolska w 105. Rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego”.

Świętowanie na Winiarach

Oprócz oficjalnych uroczystości odbędzie się również Apel Pamięci, który radni Osiedla Winiary organizują 29 grudnia. Obchody rozpoczną się o godzinie 16:00 przy Pomniku Poległych Winiarczyków.

- W tym dniu szczególnie wspominać będziemy powstańców wielkopolskich Winiarskiego Oddziału Powstańczego oraz skautów z drużyny Jana III Sobieskiego - zdobywców hali Zeppelina, koszar na Golęcinie, oraz trzech fortów obronnych, uczestników walk o lotnisko Ławica i Lwów

– mówi Przemysław Piwecki, radny Rady Osiedla Winiary.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com

Obserwuj nas także na Google News

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Jakie wydarzenia będą towarzyszyć świętowaniu? Sprawdź program - Głos Wielkopolski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia