IPN szuka świadków hitlerowskich zbrodni z obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Śledztwo dobiega końca

Karolina Kwiatek
IPN szuka ofiar hitlerowskich zbrodniarzy z Gross Rosen. Śledztwo zmierza ku końcowi
IPN szuka ofiar hitlerowskich zbrodniarzy z Gross Rosen. Śledztwo zmierza ku końcowi Dariusz Gdesz / Polska Press - zdjęcie ilustracyjne
Instytut Pamięci Narodowej prowadzi śledztwo, dotyczące zbrodni popełnianych przez nazistów w latach 1940-1945 na terenie obozu koncentracyjnego Gross Rosen i jego filiach. Życie straciło tam ponad 40 tysięcy osób, głównie Polaków, Żydów i obywateli Związku Radzieckiego. IPN informuje, że sprawa zmierza ku końcowi. Trwa poszukiwanie ofiar, których zeznania mają pomóc w doprowadzeniu do wymierzenia kary oprawcom.

Do 30 maja 2024 roku IPN czeka na zgłoszenia ofiar hitlerowskich oprawców z obozu koncentracyjnego w Gross Rosen i jego filii. Oddziałowa Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu od 2017 roku prowadzi śledztwo, które ma doprowadzić do ukarania faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego.

Zobacz też: Tajna baza wojskowa w środku dolnośląskiego lasu. Kilometry mrocznych korytarzy!

"Pokrzywdzeni przedmiotowymi czynami oraz osoby posiadające wiedzę w sprawie są poszukiwani celem przesłuchania w charakterze świadków. Przesłuchania odbywać się będą zgodnie z miejscem zamieszkania świadka. Ostateczny termin zgłaszania się do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu: osobiście, telefonicznie, listownie czy mailowo upływa w dniu 30 maja 2024 r." - czytamy w komunikacie IPN.

Obóz koncentracyjny Gross-Rosen powstał w sierpniu 1940 roku. Szacuje się, że do jego dramatycznej ewakuacji w 1945 roku, więzionych było tam około 125 000 osób, głównie Żydów, Polaków oraz obywateli Związku Radzieckiego. Na terenie Gross-Rosen i jego filii zginęło blisko 40 000 osób.

W tym miejscu znajduje się niemiecki obóz koncentracyjny Gross Rosen:

Zobacz też:

Tak wygląda Bastion Sakwowy chwilę przed otwarciem. Byliśmy w środku |ZDJĘCIA

Tak wygląda Bastion Sakwowy chwilę przed otwarciem. Byliśmy w środku |ZDJĘCIA

Ostatnia prosta rewaloryzacji historycznego Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów. Trwający od prawie dwóch lat remont dobiega końca, odbywają się prace wykończeniowe m.in. w dawnej Reducie i na g...

Paweł Relikowski
Paweł Relikowski
od 16 lat

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia