Takie będą obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. IPN przygotował grę strategiczną

OPRAC.:
Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Tak wyglądały poranne obchody rocznicowe bitwy o Ławicę, 6 stycznia 2023 roku
Tak wyglądały poranne obchody rocznicowe bitwy o Ławicę, 6 stycznia 2023 roku Adam Jastrzębowski
27 grudnia obchodzimy 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tego dnia, oprócz oficjalnych uroczystości, o 16:40 na minutę staną autobusy i tramwaje. Będzie można usłyszeć także dźwięk syren. Na poznaniaków czeka szereg atrakcji, nie tylko przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, ale także w muzeach, czy na Starym Mieście.

Spis treści

Komunikacja publiczna stanie w Poznaniu

W środę, 27 grudnia przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich odbędą się główne uroczystości związane z obchodami 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

- Wybuch Powstania Wielkopolskiego zostanie upamiętniony przez zatrzymanie tramwajów i autobusów MPK Poznań oraz – na prośbę Zarządu Transportu Miejskiego – autobusów przewoźników gminnych, których pojazdy będą na terenie miasta. Będą to autobusy firm: Transkom, Translub, Kombus, PUK Komorniki, Rokbus, ZKP Suchy Las, TPBUS oraz ZK Kleszczewo – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Jednocześnie w pojazdach wyemitowany zostanie komunikat głosowy przypominający o rocznicy.

- Szanowni Państwo, 27 grudnia 1918 roku padły pierwsze strzały zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzięki patriotycznej postawie Wielkopolan kolebka polskiego Państwa odzyskała niepodległość. Tą symboliczną chwilą nawiązujemy do obchodów pierwszych rocznic, kiedy to o godzinie 16.40 w całym mieście zatrzymywał się ruch. Chwała Bohaterom! Cześć Ich pamięci! – usłyszą pasażerowie.

Tego dnia, jak co roku, tramwaje i autobusy MPK Poznań zostaną także udekorowane flagami państwowymi.

Czytaj także: 105 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego spowoduje utrudnienia. Ulica w centrum Poznania będzie zamknięta!

Obchody rocznicy wybuchu powstania

Centralne obchody organizują Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Kwiaty pojawią się też przy tablicach pamiątkowych poświęconych m.in. dowódcom powstania, Ignacemu Janowi Paderewskiemu i pierwszemu poległemu powstańcowi, Franciszkowi Ratajczakowi.

W intencji powstańców wielkopolskich w poznańskiej farze zostanie odprawiona msza św. Po niej, o godz. 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich odbędą się centralne uroczystości i ceremonia złożenia kwiatów. 28 grudnia obchody 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego odbędą się w Warszawie.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego za darmo

Od godz. 10.do 18.00 czynne będzie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919; wstęp do muzeum będzie bezpłatny. Do odwiedzenia będzie m.in. najnowsza wystawa czasowa "Wojska Wielkopolskie w fotografii (1918-1920)". Na zwiedzających będzie czekać fotograf w specjalnym atelier, w którym będzie można na pamiątkę wykonać zdjęcie portretowe m.in. w mundurze powstańczym.

Na Starym Rynku przed Odwachem pojawi się obozowisko powstańcze. Stanie tam replika samolotu Fokker D.VII oraz armata. Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3. Bastion Grolman zaprezentuje się w umundurowaniu oraz zrekonstruuje obozowisko z okresu powstania. Do wspólnego wykonania pieśni patriotycznych zaprosi Kapela zza Winkla.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przygotowało spacer historyczny śladami powstania wielkopolskiego oraz warsztaty dla dzieci pt. "Historia plasteliną opowiedziana".

Przez cały świąteczny dzień, od godz. 9. do 19. chętni będą mogli odwiedzić Kryptę Zasłużonych Wielkopolan przy kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu. W ostatnim czasie miejsce to przeszło remont. Przy kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu złożone są m.in. prochy twórcy polskiego hymnu Józefa Wybickiego, współtwórcy Legionów Polskich gen. Antoniego Kosińskiego oraz urny z sercem generała Jana Henryka Dąbrowskiego i z ziemią z miejsca pochówku gen. Ignacego Prądzyńskiego.

Niespodzianka w Muzeum Broni Pancernej

Specjalną niespodziankę na Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego przygotowało Muzeum Broni Pancernej. Ppłk Tomasz Ogrodniczuk powiedział PAP, że tuż przed Bożym Narodzeniem do muzeum sprowadzony został po zakończonych pracach konserwatorskich i w nowym malowaniu czołg Centurion Mk.5. Środa będzie jedynym dniem, gdy będzie można go podziwiać. W muzeum do 6 stycznia trwa przerwa techniczna, instytucja otwiera się wyłącznie ze względu na rocznicę powstania.

W Muzeum Broni Pancernej podziwiać można m.in. unikatowy, zrekonstruowany pociąg pancerny nr 11 "Poznańczyk". Pociąg został sformowany w grudniu 1918 roku w Warszawie. Składał się z osłoniętych betonem i workami z piaskiem wagonów towarowych uzbrojonych w karabiny maszynowe. W trakcie powstania wielkopolskiego brał udział m.in. w zdobyciu Ostrowa Wielkopolskiego i Krotoszyna; w 1920 roku był wykorzystywany podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Stojący na terenie Muzeum Broni Pancernej pociąg jest złożony wyłącznie z elementów z epoki. W jego skład wchodzą: parowóz TP3-36 z tendrem z 1913 roku, dwie platformy z 1913 roku oraz oryginalny wagon szturmowy z "Poznańczyka" z 1918 roku.

Powstańcze śpiewanki w Poznaniu

Pamięć powstania i powstańców poznaniacy będą mogli uczcić wspólnym śpiewem. Wydarzenie "105 lat radości z wolności!" zorganizowane zostanie na placu Kolegiackim. Na scenie pojawi się 40 poznańskich artystów: soliści i instrumentaliści m.in. z Teatru Muzycznego i Teatru Polskiego. Jak powiedział PAP Jan Zujewicz z Instytutu Poznańskiego pomysł na wspólne śpiewanie w rocznicę powstania wielkopolskiego zrodził się na kanwie koncertu organizowanego co roku 1 sierpnia w Warszawie.

Organizatorzy zapraszają do gremialnego wykonania najbardziej znanych powstańczych piosenek. Każdy uczestnik wydarzenia dostanie do ręki darmowy śpiewnik. Utwory będzie można śpiewać i bez śpiewnika – teksty piosenek zostaną wyświetlone na telebimie. Chętni będą się mogli rozgrzać herbatą i czekoladą, zabiorą flagi i chorągiewki powstańcze.

Powstała wyjątkowa gra planszowa

Instytut Pamięci Narodowej przygotował także specjalną grę planszową o Powstaniu. Gra "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" zostanie wydana na początku 2024 roku.

- To jest gra strategiczna, zawierającą mnóstwo interesujących faktów o powstaniu. Ja również miałem okazję grać testowo, byłem zachwycony. Myślę, że na rynek trafi naprawdę bardzo ciekawa, przemyślana i dopracowana propozycja – powiedział PAP Dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr Rafał Reczek.

Dyrektor zdradził, że oficjalna premiera gry może odbyć się w okolicy ważnej dla powstania wielkopolskiego - rocznicy rozejmu w Trewirze, czyli 16 lutego. Rafał Reczek zapewnił, że tytuł został tak opracowany, by móc zainteresować graczy nie tylko z Wielkopolski.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Od 2021 roku dzień rocznicy jest także świętem państwowym - Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com

Jak co roku symbolicznie upamiętniony został przyjazd mistrza do Poznania.

Ignacy Jan Paderewski przybył na Dworzec Letni w Poznaniu. T...

Obserwuj nas także na Google News

Anna Jowsa/Rafał Pogrzebny(PAP)

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie będą obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. IPN przygotował grę strategiczną - Głos Wielkopolski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia