104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczyste obchody w Poznaniu. Sprawdź program. Będą zmiany w organizacji ruchu

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Co roku obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego mają szczególnie uroczysty charakter - nie inaczej będzie w tym roku
Co roku obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego mają szczególnie uroczysty charakter - nie inaczej będzie w tym roku Waldemar Wylegalski
Poznań wraca do swojej tradycji: po ograniczeniach pandemicznych w czasie dwóch ostatnich lat, planuje centralne obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, już z osobistym udziałem mieszkańców.

Gospodarzami tegorocznego Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego będą Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspólnie z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Centralne obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się 27 grudnia, tradycyjnie o godzinie 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Wówczas uruchomiona zostanie syrena alarmowa w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Powstańców Wielkopolskich, a w kościołach archidiecezji poznańskiej uderzą dzwony.

Zobacz też:

Towarzyszyć im będą nie mniej ważne chwile: o godz. 11.15 nastąpi złożenie kwiatów na mogiłach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu, ponadto delegacje złożą kwiaty przy tablicach pamiątkowych Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Marynarzy Powstańców Wielkopolskich, a także przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

O godz. 12.30 odbędzie się msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich – w poznańskiej Farze. Cztery godziny później, rozpoczną się centralne uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, przy skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice – Matyi – Królowej Jadwigi. Otworzy je Marek Woźniak, marszałek województwa, z delegacją władz samorządowych. W tym roku prezydent Andrzej Duda nie przyjedzie do Poznania, będzie go zatem reprezentować Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Zaproszeni są oczywiście wszyscy Wielkopolanie, a kto nie będzie mógł osobiście przybyć, może śledzić uroczystość online za pośrednictwem strony www.27grudnia.pl poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu, także w języku migowym.

Zobacz też: Kadry wolności. Powstanie Wielkopolskie w kolorze. Zobacz niezwykły projekt

Druga miejska uroczystość powstańcza, o lokalnym charakterze, odbędzie się 29 grudnia o godz. 16 przed Pomnikiem Poległych Winiarczyków przy ul. Sokoła w Poznaniu.

Obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zmiany w organizacji ruchu w Poznaniu

Urząd Marszałkowski informuje, że 27 grudnia nastąpią czasowe ograniczenia w ruchu w okolicy pomnika Powstańców Wielkopolskich przy skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice – Matyi – Królowej Jadwigi: od godziny 10 do ok. godziny 22 zwężona zostanie do jednego pasa ruchu jezdnia ul. Królowej Jadwigi prowadząca w kierunku ul. Górna Wilda. Zwężenie to nastąpi na odcinku od ul. Wierzbięcice do ul. Górna Wilda.

Od godziny 15.30 do godziny 18.30 w związku z zamknięciem ul. Wierzbięcice na odcinku od ul. Matyi  do ul. Ks. Jakuba Wujka poprowadzony zostanie objazd: z kierunku zachodniego, północnego i wschodniego ulicami: Matyi, Przemysłową, ks. Jakuba Wujka, a z kierunku południowego ulicami: Niedziałkowskiego i Przemysłową.

Zobacz też: Opuszczone miasto-widmo wciąż straszy. Stacjonowała tam armia radziecka. Co wydarzyło się w tym tajemniczym miejscu?

O godzinie 16.40 w Poznaniu na minutę zatrzymają się tramwaje, a od godziny 15.30 do ok. godz. 18.30, w związku z zamknięciem dla ruchu ulicy Wierzbięcice w rejonie pomnika Powstańców Wielkopolskich, zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji publicznej. Tramwaje linii nr 2 i 10 kursować będą w obu kierunkach objazdem przez ulice Górna Wilda i Królowej Jadwigi. Ruch tramwajowy wzdłuż ulicy Królowej Jadwigi odbywać się będzie bez zakłóceń, z ograniczeniem prędkości w rejonie pomnika od godziny 16.15 do godziny 18.15.

Na wniosek Policji możliwe jest czasowe zamknięcie przejścia podziemnego pod skrzyżowaniem przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com

Obserwuj nas także na Google News

Na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu znajduje się kilka schronów. Jak wygląda dziś w środku jeden z nich, można się przekonać, oglądając zdjęcia zrobione przez Jana Chojnackiego prowadzącego stronę "Ciemna Strona Poznania". Zobacz zdjęcia ----->

Poznań: Tak wygląda w środku jeden ze schronów na terenie ZN...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia