Greczynka wymyśliła Europejską Stolicę Kultury

Melina Mercouri w 1960 roku Fot. kadr z filmu "Nigdy w niedzielę" Melina Mercouri w 1960 roku

13 czerwca 1985 roku podczas spotkania Rady Unii Europejskiej przyjęto inicjatywę greckiej minister kultury Meliny Mercouri powołania Europejskiej Stolicy Kultury

Zanim Melina Mercouri została grecką minister kultury była piosenkarką i aktorką. Zadebiutowała na deskach ateńskich teatrów w 1944 roku. Za rolę w "Nigdy w niedzielę" była nominowana do do Oscara w 1961 Jednak statuetkę tę otrzymała za "Dzieci Pireusu" w kategorii najlepsza piosenka filmowa. Była żoną reżysera Julesa Dassina.

Za rządów junty wojskowej w 1967 była zmuszona wyjechać na emigrację do Francji. Po upadku dyktatury powróciła do Grecji i rozpoczęła karierę polityczną. Działała w partii PASOK. W 1981 została pierwszą kobietą minister kultury Grecji w rządzie Andreasa Papandreu. Sprawowała ten urząd do 1989 i później w 1993.

13 maja 1985 podczas spotkania Rady Europejskiej przedstawiła ideę zintegrowania Europejczyków za pomocą kultury, co doprowadziło do powstania inicjatywy Europejskich Miast Kultury, a potem Europejskiej Stolicy Kultury.

Inicjatywa Europejskich Miast Kultury szybko się przyjęła, a pierwszym Europejskim Miastem Kultury zostały Ateny. W 2016 roku rolę Europejskiej Stolicy Kultury pełni Wrocław oraz hiszpańskie San Sebastian.

Zmarła w 1994 roku na raka płuc.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.