Groby w polu uprawnym niedaleko Legnicy. Wśród ofiar maleńkie dziecko. Archeolodzy ekshumowali szczątki

Monika Fajge
Monika Fajge
Na szczątki 34 osób natrafili archeolodzy na polu uprawnym w jednej z dolnośląskich miejscowości.
Na szczątki 34 osób natrafili archeolodzy na polu uprawnym w jednej z dolnośląskich miejscowości. Pracownia archeologiczna "Pomost"
Na szczątki 34 osób natrafili archeolodzy na polu uprawnym w jednej z dolnośląskich miejscowości. Jak się okazało, byli to zarówno żołnierze, jak i cywile, którzy zginęli w czasie wkraczania do Rogowa Armii Czerwonej. Wśród nich jest małe dziecko.

Odkrycia dokonała Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych "Pomost", która swoją siedzibę ma w Poznaniu. Archeolodzy pracowali w Rogowie Legnickim (gmina Prochowice) na Dolnym Śląsku w dniach 12-14 sierpnia.

Szczątki zakopane na polu

"Na polu uprawnym odkryliśmy częściowo zniszczone w wyniku prac ornych dwa groby masowe oraz sześć pochówków indywidualnych żołnierzy oraz osób cywilnych. W sumie ekshumowaliśmy 29 żołnierzy niemieckich oraz pięciu cywilów, wśród których znajdowały się szczątki dziecka oraz niemieckiego małżeństwa. Zginęli w czasie wkraczania Armii Czerwonej do Rogowa" - poinformowali archeolodzy.

W ziemi znaleźli także dziewięć żołnierskich znaków tożsamości. To już kolejne groby odkryte przez archeologów na Dolnym Śląsku.

Archeolodzy proszą o sygnały

Pracownia "Pomost” prowadzi poszukiwania i ekshumacje szczątków ofiar II wojny światowej na terenie województw:

  • wielkopolskiego,
  • lubuskiego,
  • zachodniopomorskiego,
  • opolskiego,
  • kujawsko-pomorskiego
  • dolnośląskiego.
Na szczątki 34 osób natrafili archeolodzy na polu uprawnym w jednej z dolnośląskich miejscowości.
Na szczątki 34 osób natrafili archeolodzy na polu uprawnym w jednej z dolnośląskich miejscowości. Pracownia archeologiczna "Pomost"

Archeolodzy proszą o przekazywanie wszelkich informacji (zdjęć, planów, szkiców, wspomnień, relacji i dokumentów) na temat niemieckich grobów wojennych.

"Prace te, poprzez przywracanie świadectw wojennego okrucieństwa, przyczyniają się do budowania pokoju między narodami. Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych" - tłumaczą archeolodzy.

Działalność "Pomostu" na terenie Polski podlega Instytutowi Pamięci Narodowej.

Zobaczcie zdjęcia archeologów >>

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Groby w polu uprawnym niedaleko Legnicy. Wśród ofiar maleńkie dziecko. Archeolodzy ekshumowali szczątki - Gazeta Wrocławska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia