1 września 1939 r. Niemcy najechały na Polskę i wbrew prawu międzynarodowemu przyłączyły Wolne Miasto Gdańsk.
Niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof
W granicach Wolnego Miasta Gdańska we wsi Stutthof niemieccy okupanci utworzyli obóz. 2 września przybył tam pierwszy transport więźniów z około 150 Polakami aresztowanymi dzień wcześniej w Gdańsku.
Początkowo Niemcy wykorzystywali obóz do prowadzenia polityki eksterminacyjnej wobec „niepożądanych elementów polskich” – głównie inteligencji z Gdańska i Pomorza. Od 1942 r. w Stutthofie więziono także Polaków z innych regionów oraz osoby z różnych krajów Europy. Od połowy 1944 r. obóz służył również niemieckim okupantom w tzw. ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej – systematycznym mordowaniu europejskich Żydów.
Muzeum Stutthof chce zidentyfikować twórcę bajki. Powstała w obozie koncentracyjnym
Co mogą zrobić matka lub ojciec, mający świadomość grożącej im w każdej chwili brutalnej, gwałtownej śmierci? Napisać baśń dla swoich dzieci – piękną, radosną opowieść i mądry wierszyk, taki, jaki czy...
Dziesiątki tysięcy więzionych
Od 1939 do 1945 roku w Stutthofie więziono około 110 000 mężczyzn, kobiet i dzieci z 28 krajów. Większość z nich pochodziła z Polski, Związku Radzieckiego i Rzeszy Niemieckiej. Wśród więźniów było około 50 000 osób narodowości żydowskiej. Niemcy zamordowali blisko 65 000 więźniów tego obozu. Wielu z nich zmarło z przepracowania, niedożywienia i chorób. Podczas ewakuacji obozu i marszów śmierci zamordowano kilka tysięcy więźniów.
"Obyśmy dożyli budowy muzeum". Ocalałe dzieci z obozów koncentracyjnych
Działania władz Łodzi w sprawie terenów na siedzibę Muzeum Dzieci Polskich nie zadowalają byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci. Obyśmy tego dożyli – powiedział Jerzy Jeżewicz...
Obóz koncentracyjny Stutthof miał powierzchnię 120 ha. 39 podobozów rozciągało się od Politz (dziś Police) koło Szczecina po Królewiec (dziś Kaliningrad), Thorn (dziś Toruń) i Bromberg (dziś Bydgoszcz).
mm
Źródło: