Jacek Smagowicz urodził się w lipcu 1943 r. w Warszawie. W 1963 r. ukończył III LO w Krakowie, a w latach 1963-1965 studiował historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Działalność opozycyjną rozpoczął w 1968 r.
- W 1977 r. uczestniczył w czarnym marszu po śmierci Stanisława Pyjasa. Kolportował pismo bezdebitowe „Robotnik”, zakładał Wolne Związki Zawodowe w krakowskim „Polmozbycie”. Po 13 grudnia 1981 r. zorganizował strajk okupacyjny w zakładzie - przypomina IPN.
Za zorganizowanie strajku został zwolniony z pracy, później aresztowany za kontynuowanie działalności związkowej. Do 1 października 1982 internowany w ośrodkach odosobnienia w Załężu koło Rzeszowa i Uhercach. Później był m.in. współorganizatorem manifestacji i akcji protestacyjnych, w związku z czym był wielokrotnie zatrzymywany (w tym profilaktycznie), a także skazywany przez kolegia do spraw wykroczeń na kary grzywny oraz aresztowany. Wielokrotny uczestnik Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.
Był także działaczem NSZZ "Solidarność", inicjatorem i pierwszym przewodniczącym Komitetu Budowy Symbolicznej Mogiły – Pomnika Ofiar Komunizmu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
W 2006 roku za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W ubiegłym roku został laureatem nagrody honorowej „Świadek Historii” przyznanej przez Instytut Pamięci Narodowej.
Jacek Smagowicz wchodził w skład Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Krakowie, a także Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych w Krakowie. Urodził się w 1943 r. w Warszawie.
Kondolencje z powodu śmierci opozycjonisty przekazał wojewoda Łukasz Kmita. - Małopolska straciła w osobie Jacka Smagowicza wielkiego patriotę, oddanego całym sercem Ojczyźnie, o której wolność niestrudzenie walczył. Jego śmierć jest dla nas wielką stratą. Requiescat in pace - napisał wojewoda.