Jacek Smagowicz. Zmarł zasłużony działacz opozycji antykomunistycznej

PDZ
W wieku 79 lat zmarł Jacek Smagowicz
W wieku 79 lat zmarł Jacek Smagowicz Anna Kaczmarz
Po ciężkiej chorobie zmarł Jacek Smagowicz, zasłużony działacz opozycji antykomunistycznej i NSZZ „Solidarność”, uczestnik wydarzeń Marca 1968 w Krakowie. Miał 79 lat.

Jacek Smagowicz urodził się w lipcu 1943 r. w Warszawie. W 1963 r. ukończył III LO w Krakowie, a w latach 1963-1965 studiował historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Działalność opozycyjną rozpoczął w 1968 r.

- W 1977 r. uczestniczył w czarnym marszu po śmierci Stanisława Pyjasa. Kolportował pismo bezdebitowe „Robotnik”, zakładał Wolne Związki Zawodowe w krakowskim „Polmozbycie”. Po 13 grudnia 1981 r. zorganizował strajk okupacyjny w zakładzie - przypomina IPN.

Za zorganizowanie strajku został zwolniony z pracy, później aresztowany za kontynuowanie działalności związkowej. Do 1 października 1982 internowany w ośrodkach odosobnienia w Załężu koło Rzeszowa i Uhercach. Później był m.in. współorganizatorem manifestacji i akcji protestacyjnych, w związku z czym był wielokrotnie zatrzymywany (w tym profilaktycznie), a także skazywany przez kolegia do spraw wykroczeń na kary grzywny oraz aresztowany. Wielokrotny uczestnik Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Był także działaczem NSZZ "Solidarność", inicjatorem i pierwszym przewodniczącym Komitetu Budowy Symbolicznej Mogiły – Pomnika Ofiar Komunizmu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

W 2006 roku za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W ubiegłym roku został laureatem nagrody honorowej „Świadek Historii” przyznanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Jacek Smagowicz wchodził w skład Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Krakowie, a także Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych w Krakowie. Urodził się w 1943 r. w Warszawie.

Kondolencje z powodu śmierci opozycjonisty przekazał wojewoda Łukasz Kmita. - Małopolska straciła w osobie Jacka Smagowicza wielkiego patriotę, oddanego całym sercem Ojczyźnie, o której wolność niestrudzenie walczył. Jego śmierć jest dla nas wielką stratą. Requiescat in pace - napisał wojewoda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jacek Smagowicz. Zmarł zasłużony działacz opozycji antykomunistycznej - Gazeta Krakowska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia