Jak kobiety w Waplewie Wielkim figurę Matki Bożej przed komunistami obroniły. Mało znane wydarzenie w historii Pomorza

Witold Chrzanowski
Fot. i repr. Henryk Reszka
Waplewo Wielkie w powiecie sztumskim zawsze było ostoją tradycji narodowych, patriotycznych i religijnych. To tu rezydował tak zasłużony dla utrzymania polskości na Powiślu ród hrabiów Sierakowskich, których niemieccy bandyci zamordowali wkrótce po wybuchu wojny w 1939 roku. To tu także doszło do dobrze zapisanego w świadomości lokalnej, mało niestety znanego w skali kraju, wydarzenia obrony figury Matki Bożej w 1978 roku przed próbującymi ją usunąć komunistami.

O fakcie tym traktuje wydana właśnie książka pt. "Historia obrony figury Matki Boskiej w Waplewie Wielkim autorstwa Łukasza Merchuta, znanego społecznika i radnego powiatowego. W najbliższy piątek, 7 stycznia, w kościele parafialnym w Waplewie, o godz. 17, odbędzie się spotkanie promujące dzieło, w trakcie którego będzie również okazja do spotkania z żyjącymi jeszcze uczestniczkami dramatycznych wydarzeń sprzed blisko 44 (jakże symboliczna to liczba) lat.

O tym, co się wówczas działo opowiedział nam Łukasz Merchut.

- Na przełomie września i października 1978 roku staraniem księży miejscowej parafii na postumencie stojącym w Waplewie umieszczono nową, ufundowana przez mieszkańców, figurę Matki Bożej, która zastąpiła zniszczoną figurę, pochodzącą z drugiej połowy XIX wieku. Władze komunistyczne uznały, ze jest to dobry pretekst do pozbycia się "religianckiego symbolu" z miejscowości, bądź przynajmniej przeniesienia go w inne, mniej eksponowane miejsce - przy kościele. "Argumentowano", że stojąca na skrzyżowaniu figura stanowi "zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego" - mówi mieszkaniec Waplewa.

Słowa od czynów, przynajmniej w tej sprawie, dzielił bardzo krótki czas. Wkrótce w Waplewie pojawił się potężny dźwig, który miał usunąć figurę ze skrzyżowania.

- Gdy zobaczyły to mieszkanki wsi, otoczyły figurę pierścieniem. Matki Bożej broniło przynajmniej trzydzieści pań. Trzy z nich wspięły się na dźwig i uniemożliwiły dalszą "pracę" załodze pojazdu - relacjonuje Łukasz Merchut.

Jak opowiada historyk, panie strzegły figurę przez następne dwa tygodnie, aż do wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.

- Gdy Polak objął Stolicę Piotrową, w Waplewie wszyscy uznali, że teraz to komuniści Matki Bożej będą bali się ruszyć - kończy opowieść nasz rozmówca.

Jak kobiety w Waplewie Wielkim figurę Matki Bożej przed komu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia