Jak Niemiec został symbolem wolności słowa w Stanach

Rysunek przedstawiajaćy proces Zengera
Rysunek przedstawiajaćy proces Zengera Wikimedia Commons
5 sierpnia 1735 roku dziennikarz John Peter Zenger został uniewinniony od zarzutów o zniesławienie Williama Cosby'ego, gubernatora kolonii Nowy Jork

John Peter Zenger żył na przełomie XVII i XVIII wieku. Był nowojorskim wydawcą i dziennikarzem, którego oskarżenie, proces i uniewinnienie o działalność wywrotową i zniesławienie stały się znaczącym i ważnym czynnikiem w rozwoju wolności prasy w Stanach Zjednoczonych.

Zenger wyemigrował do Nowego Jorku z Niemiec w 1710 roku. Do 1718 roku związany był umową terminatorską z wyłącznym drukarzem miasta Nowy Jork, Williamem Bradfordem. W 1733 roku, były prokurator generalny Nowego Jorku, James Alexander, zaproponował Zengerowi drukowanie pierwszej amerykańskiej gazety partyjnej (dla Popular Party) – "The New York Weekly Journal".

"Weekly Journal" stał się gazetą opozycyjną w stosunku do ówczesnego gubernatora Sir Williama Cosby'ego. Krytyka rządów gubernatora uwidaczniała się w publikowanych anonimowo artykułach Alexandra. Cosby nie miał możliwości jasno określić autora publikacji, więc pozew o zniesławienie skierował przeciwko wydawcy, czyli Zengerowi. Jego obrony podjął się młody adwokat Andrew Hamilton z Filadelfii.

Linia obrony oparta była na twierdzeniu, że wolno wyrażać swe zdanie, a przekazywanie informacji nie jest oszczerstwem. Mimo że wielu znamienitych ówczesnych prawników nie podjęło się sprawy uznając ją z góry za przegraną, proces zakończył się pomyślnie dla Zengera.

Wyrok kończący proces został ogłoszony 5 sierpnia 1735 roku przez 12 nowojorskich sędziów. Oddalał on ciążące na Zengerze zarzuty publikacji oszczerstw, nawet mimo faktu, iż obradujący sędziowie byli starannie wyselekcjonowani przez samego Cosby'ego. Hamilton dowiódł, że artykuły Zengera nie były oszczercze, ponieważ przedstawiały fakty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia