Jak symbol wolności został symbolem wojny

Widok na wieże WTC w marcu 2001
Widok na wieże WTC w marcu 2001 Wikimedia Commons/Jeffmock [1]
5 sierpnia 1966 roku rozpoczęła się budowa World Trade Center w Nowym Jorku.

World Trade Center jest kompleksem siedmiu budynków w dzielnicy Lower Manhattan. Zostały one zaprojektowane przez Minoru Yamasakiego i Antoniego Brittiochi. Oficjalne otwarcie kompleksu zorganizowano 4 kwietnia 1973 roku.

98 wind do nieba

Charakterystycznym elementem World Trade Center były Bliźniacze Wieże. Do roku 1975 były najwyższymi budynkami na świecie. Północna wieża miała 417 metrów, a południowa 415. Każda z nich liczyła 110 pięter. Na dwóch z najwyższych pięter znajdowała się najbardziej dochodowa restauracja w Stanach Zjednoczonych: Windows on the World. Całkowita powierzchnia użytkowa kompleksu wynosiła 1 393 500 mkw.

Na szczyt wież można było się dostać 23 windami ekspresowymi, 72 strefowymi i 3 serwisowymi. Każda wieża była podzielona na trzy strefy, które stanowiły osobne budynki. Piętrami granicznymi były Sky Lobby, czyli przestrzenie przesiadkowe (44 i 78). Windy i klatki schodowe znajdowały się w rdzeniu budynku.

Widok na 45 mil

Twin Towers były inspirowane stylem gotyckim. Można było go dostrzec u podstaw wież w postaci ostrołukowych form. Przez całą wysokość budynków biegł rytm słupów międzyokiennych, które przeplatały się ze sobą na dole tworząc gotyckie łuki. Wielkość wież była dostosowana do potrzeb, ale także zagospodarowana ekonomicznie, ponieważ dawała każdemu budynkowi dostęp do światła dziennego. Z punktu widokowego na szczycie można było dostrzec wszystko w promieniu 45 mil.

W 2000 roku w obu wieżach znajdowały się biura 500 przedsiębiorstw zatrudniających tysiące osób.

Boeingi rozpoczynają wojnę

Południowa wieża WTC (z lewej) tuż po uderzeniu samolotu Lotu 175
(fot. Wikimedia Commons/Unknown [2])

Wieże kilkakrotnie ulegały zniszczeniu. 14 lutego 1975 roku w północnej wieży wybuchł pożar. 18 lat później pod Północną Wieżą eksplodowała furgonetka, która była wypełniona materiałami wybuchowymi. Wtedy śmierć poniosło sześć osób, a ponad tysiąc zostało rannych.

11 września 2001 roku dwa porwane samoloty pasażerskie Boeing 767 uderzyły w Twin Towers. Kilkanaście minut później nastąpiło ich zawalenie. W zamachu zginęło prawie 3 tys. osób w tym sześciu Polaków.

Odłamki elewacji zmiażdżył hotel Mariott. Uszkodzeniu uległy także pozostałe budynki kompleksu oraz sąsiadujące z nimi wieżowce.

29 października 2004 arabska telewizja Al-Dżazira nadała wystąpienie Osamy bin Ladena, który wziął na siebie odpowiedzialność za zamachy terrorystyczne i zagroził ich powtórzeniem. Według niego była to walką o wolność.

Symboliczny koniec XX wiek

Odbudowa 1 World Trade Center, 16 stycznia 2012
(fot. Wikimedia Commons/Kim [3])

Władze Stanów Zjednoczonych podjęły decyzję o nieodbudowywaniu Twin Towers. Do 2015 roku na ich miejscu ma powstać nowy kompleks budynków, który będzie składał się z wież Freedom Tower (514 metrów) i 200 Greenwich Street (411 metrów). W jednym z budynków będzie znajdowała się fundacja upamiętniająca zamach na WTC. Projekt został opracowany przez Daniela Libeskinda.

Wieżowce World Trade Center stanowiły symbol Wielkiego Jabłka, czyli najważniejszego elementu panoramy Manhattanu. Zniszczenie kompleksu jest uważane za symboliczny koniec XX wieku.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Niemcy

[2] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 2.0.

Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia