Katowicki IPN odnalazł szczątki Jerzego Kuczki, ofiary komunistycznych represji? Cechy antropologiczne na to wskazują

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
W poniedziałek 10 lipca 2023 r. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach.
W poniedziałek 10 lipca 2023 r. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach. IPN Katowice
Katowicki IPN poinformował o prawdopodobnym sukcesie w poszukiwaniach szczątków Jerzego Kuczki, który zmarł z powodu komunistycznych represji, nie mając nawet 20 lat. W poniedziałek 10 lipca 2023 r. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach. Celem działań było odnalezienie szczątków Jerzego Kuczki, ofiary komunistycznych represji. Data poszukiwań zbiegła się z 74. rocznicą jego śmierci w więzieniu w Katowicach.

Jerzy Kuczka działał w podziemiu antykomunistycznym

Jerzy Kuczka urodził się 24 lipca 1929 r. w Katowicach. Był synem Ludwika i Marty, harcerzem, wychowanym w duchu patriotycznym. W czasie okupacji jego siostry Hildegarda ps. „Janina” i Ewa ps. „Krysia” działały w Okręgu Śląskim Armii Krajowej. Jerzy w 1946 r. wstąpił do Harcerstwa Konspiracyjnego Polski, a później do Polskich Sił Demokratycznych i Polskiej Tajnej Armii Demokratyczno-Wyzwoleńczej. Był dwukrotnie zatrzymywany w związku z działalnością w podziemiu, która polegała m.in. na redagowaniu i kolportowaniu ulotek antykomunistycznych. W planach organizacji było również likwidowanie pomników ku czci Armii Czerwonej.

Zmarł w więzieniu, nie otrzymując pomocy medycznej

W 1946 r. został skazany na rok więzienia za przechowywanie broni palnej, ale zwolniono go ze względu na młody wiek. Po kolejnym zatrzymaniu 18 września 1948 r., Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach skazał go na 3 lata więzienia. Chory Jerzy Kuczka nie otrzymał na czas odpowiedniej opieki medycznej. Zmarł w więzieniu w Katowicach 10 lipca 1949 r. przy ul. Mikołowskiej, nie mając jeszcze skończonych 20 lat.

W wyniku przeprowadzonych prac odnaleziono szczątki osoby, której cechy antropologiczne mogą wskazywać, iż należą do poszukiwanego. Zostaną one poddane analizie antropologicznej oraz badaniom genetycznym, aby ostatecznie potwierdzić tożsamość.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Katowicki IPN odnalazł szczątki Jerzego Kuczki, ofiary komunistycznych represji? Cechy antropologiczne na to wskazują - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia