Kawiarnie w PRL-u stanowiły centrum życia towarzyskiego i wyróżniał je niepowtarzalny klimat. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Monika Jaracz-Świerczyńska
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE NAC
Kawiarnie w czasach PRL-u stanowiły centrum życia towarzyskiego i wyróżniał je niepowtarzalny klimat. Gromadziły rzesze mieszkańców miast oraz miejscowości, którzy potrzebowali oderwać się od szarej, a także trudnej codzienności. Organizowano tam dancingi oraz inne wydarzenia o charakterze rozrywkowym, podejmowano dyskusje na rozmaite tematy, a niejedno z tych miejsc kojarzyło się z najlepszą kawą albo herbatą, najbardziej wyśmienitym ciastem bądź lodami, a do tego wspaniałą muzyką czy wyjątkowym wystrojem. Zobacz archiwalne zdjęcia kawiarni z czasów PRL-u.

Wiele kawiarni wyróżnia się wyjątkowym klimatem

Kawiarnie i klubokawiarnie, herbaciarnie oraz cukiernie po dziś dzień są miejscami spotkań towarzyskich, gdzie można też nieco odpocząć przy filiżance smacznej kawy, aromatycznej herbaty czy porcji wyśmienitego ciasta bądź innego deseru. W dużych miastach nikogo nie dziwi widok ludzi, siedzących w ciągu dnia przy kawiarnianych stolikach z laptopem, którzy w miłej atmosferze kontynuują swoją rozpoczętą pracę. Widać też studentów, spędzających czas między zajęciami na uczelni, a także przechodniów i turystów, rozglądających się nieraz z zachwytem po kawiarnianym lokalu.

Wieczorami, w romantycznym klimacie przy świecach spotykają się tam zakochani, zaś w weekendy muzyczne rytmy porywają wszystkich do tańca. Wiele klubokawiarni organizuje nie tylko weekendowe imprezy i potańcówki, ale również cykliczne spotkania różnego rodzaju, jak na przykład slajdowiska podróżnicze, wieczory poetyckie czy spotkania ze znanymi osobistościami. Podobnie jak dzisiaj, w czasach PRL-u nie brakowało klimatycznych kawiarni, które tętniły życiem i miały w sobie coś wyjątkowego.

Miejskie kawiarnie w czasach PRL-u stanowiły centrum życia towarzyskiego

Przed kilkudziesięcioma laty kawiarnie i inne tego typu lokale gromadziły rzesze mieszkańców miast oraz miejscowości, którzy potrzebowali oderwać się od szarej, a także trudnej codzienności. To właśnie tam ludzie mogli poczuć się bardziej swobodnie, a wyjątkowy klimat tych miejsc sprzyjał życiu towarzyskiemu. Nie brakowało wspólnych dyskusji i wymiany zdań na temat ówczesnej sytuacji społecznej, politycznej czy kulturalnej. Brano też na tapetę osoby z najbliższego otoczenia, w związku z czym niczego nie dało się ukryć przed znajomymi z osiedla, szkoły, uczelni, pracy czy sąsiedztwa. Nie było jednak problemów z integracją, a relacje międzyludzkie rozwijały się wówczas znacznie lepiej, niż w erze internetu.

Kawiarnie w czasach PRL-u miały też niepowtarzalny klimat, jaki nadawali im przede wszystkim gromadzący się tam ludzie. Organizowano dancingi oraz inne wydarzenia o charakterze rozrywkowym, dzięki czemu życie towarzyskie kwitło, a czas tam spędzony pozwalał choć na chwilę oderwać się od smutnej rzeczywistości. Ponadto, niejedno z tych miejsc kojarzyło się lokalnej społeczności z najlepszą kawą albo herbatą, najbardziej wyśmienitym ciastem bądź lodami, a do tego wspaniałą muzyką czy wyjątkowym wystrojem.

W załączonej galerii prezentujemy fotografie, przedstawiające polskie kawiarnie, cukiernie i bary sprzed kilkudziesięciu lat, udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Zobacz archiwalne zdjęcia kawiarni z czasów PRL-u.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia