Kobieta w spódnicy leci dookoła świata

Redakcja
Obraz Jerry Mock z roku 1964
Obraz Jerry Mock z roku 1964 Wikimedia Commons/George H. Cook [1]
Odważna, wytrwała i perfekcyjna w każdym calu. Do szczęścia nie byli jej potrzebni mężczyźni. Jerrie Mock 17 kwietnia 1964 roku jako pierwsza kobieta samotnie obleciała świat.

Geraldine "Jerrie" Fredritz Mock miała trzy siostry, jednak dzieciństwo spędziła w towarzystwie chłopców. Kiedy miała 7 lat razem z ojcem odbyła pierwszą w życiu podróż samolotem Ford Trimotor. Wycieczka w przestworza trwała 15 minut, ten kwadrans wystarczył by młoda Jerrie zakochała się w lataniu.

W liceum zapisała się na kurs inżynierii lotniczej, gdzie była jedyną kobietą. Naukę kontynuowała studiując w Ohio University. W 1945 roku wyszła za mąż za Rusella Mock. Wkrótce urodziła trójkę dzieci. Nie zrezygnowała jednak z marzeń.

Przekuła marzenia w rzeczywistość

Pierwszą lekcję latania odbyła w 1956 roku. W wieku 32 lat Mock zdobyła licencję pilota. Razem z mężem uwielbiali latać dookoła Midwest, jednak Jerrie marzyła o czymś więcej. Chciała odwiedzić kraje o których śniła w dzieciństwie. Przy wsparciu męża skompletowała wszelkie potrzebne dokumenty.

Przed pierwszą poważną podróżą odbyła 700 lekcji latania. Poruszała się głównie w przestworzach nad Wyspami Bahama, Kanadą i Meksykiem. W przygotowaniu do lotu pomagali jej bracia Jon i Robert Peck oraz Eddie Rickenbacker. Jej lot sfinansowała firma Columbus Dispatch.

Dookoła świata z nowym silnikiem

Lot odbyła 11-letnim Cessanem 180. Został on wyposażony w nowy silnik, kompas lotniczy, radio oraz w zbiorniki gazu. 38-letnia matka trójki dzieci, Jarrie Mock była pierwszą kobietą, która samotnie obleciała dookoła świata. Rozpoczął się on 19 marca, a zakończył 17 kwietnia 1964.

Podróż nie obyła się bez problemów. Mock musiała sobie poradzić z potężną ulewą nad Atlantykiem i burzą piaskową wzdłuż wybrzeży Afryki. Zdecydowała się na międzylądowanie. Padło na Inchas Air Force w Egipcie. Gdyby była mężczyzną zapewne zostałaby aresztowana, ale że była pierwszą kobietą za sterami samolotu, jaką zobaczyli egipscy żołnierze, została przyjęta po przyjacielsku.

"Wyszłam się pobawić"

Podróż Jarrie Mock trwała 29 dni 11 godzin i 59 minut. Za swoje dokonanie została uhonorowana Złotym Medalem Federalnej Agencji Lotnictwa. Odebrała go 4 maja 1964 roku. Pytana o swoje osiągnięcia odpowiadała "Po prostu wyszłam się pobawić i zobaczyć świat".

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia