Marzenia o lataniu spełniają się w Polsce i Prusach

Redakcja
Portret Jean-Pierre Blanchard
Portret Jean-Pierre Blanchard Wikimedia Commons/[1]
27 maja 1789 roku Jean-Pierre Blanchard odbył lot balonem na trasie Wrocław-Marcinkowo.

Blanchard urodził się w ubogiej normandzkiej rodzinie. Rodziców nie było stać na zapewnienie mu odpowiedniego poziomu edukacji. Od dziecka marzył jednak o wzbiciu się w przestworza.

Wymyślił rower ze skrzydłami

Jako młodzieniec Blanchard zainteresował się budową maszyn latających. Pierwszym eksperymentem jaki wykonał, aby móc latać było doczepienie skrzydeł do roweru. Próba zakończyła się niepowodzeniem, jednak młody wynalazca się tym nie zraził. Postanowił zbudować balon. Jak pomyślał, tak zrobił.

Pierwsze loty balonem były możliwe dzięki wypełnieniu powłoki gorącym powietrzem. Następne próby były wykonywane przy wypełnieniu jej wodorem. Z czasem powłoka balonu została udoskonalona, wykonywano ją z gumowego jedwabiu oplecionego siatką, do której mocowano gondolę. Maszyny latające była wyposażone w klapę, która umożliwiała wypuszczenie gazu z powłoki oraz balastu. W balonie znajdował się także barometr do pomiaru wysokości lotu.

Jean-Pierre Blanchard jako pierwszy człowiek w historii pokonał balonem dystans między brzegami kanału La Manche. Dokonał tego w 1785 roku. W historii zapisał się tym, że propagował loty balonem z Belgii, Holandii, Niemczech, a także Polsce.

Miał błogosławieństwo Stanisława Augusta Poniatowskiego

Lot nad Polską był kolejnym krokiem w urzeczywistnieniu marzeń o lataniu francuskiego wynalazcy. 5 maja 1782 roku Blanchard wzniósł się skonstruowanym przez siebie balonem na wysokość 7 m.

10 maja 1789 roku, po godzinie 13, Francuz postanowił wykonać próbny lot swoim balonem. Wystartował z ogrodu Foksal w Warszawie. Przy starcie towarzyszył mu król Stanisław August Poniatowski. Balon wzniósł się na wysokość 2 km, a cała podróż trwała 48 minut. Był to pierwszy udany lot balonem nad Polską. Kilka dni później w podróż w przestworza został zabrany pierwszy Polak - pisarz Jan Potocki. Towarzyszył mu turecki służący Abrahim i biały pudel. Podróż balonem była stosunkowo krótka, trwała pół godziny.

Z dzielnicy kościołów na pruską wieś

27 maja wynalazca chciał powtórzyć swoje poprzednie sukcesy i zdecydował się na kolejny lot. Blanchard wystartował z placu przy Bramie Frydrycjańskiej w pobliżu Ostrowa Tumskiego w pruskim Breslau. Podczas lotu osiągnął wysokość ok. 1100 m. Lot zakończył się koło dzisiejszej Trzebnicy. Balon wylądował we wsi Marcinów.

W 2014 roku mija 225 lat od pionierskiego lotu balonem z Wrocławia do Marcinkowa. Loty Blancharda kończyły na obszarze dzisiejszej Polski okres zainteresowania podróżami balonem. Przez kilkanaście lat nie odnotowano żadnych eksperymentów z lataniem. Sytuacja polityczna była niesprzyjająca, a w kraju brakowało pasjonatów takich jak Blanchard.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 2.5.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia