Kodak - maszynka do robienia zdjęć

Redakcja
George Eastman, 1917
George Eastman, 1917 Wikimedia Commons/ Unknown/ [1]
4 września 1888 roku George Eastman otrzymał patent na aparat fotograficzny i zarejestrował znak towarowy Kodak

Dopiero w XIX w zaczęto pracować nad "otrzymaniem wizerunku bez pomocy rysowania". Aparaty fotograficzne przeszły ogromną ewolucje od pierwszego zdjęcia Nicéphore'a Niépce'a wykonanego w 1826 roku, które przedstawiało widok z okna, a dokładniej gruszę z gołębiem. Zdjęcie zostało wykonane na wypolerowanej płytce cynkowej, na warstwie asfaltu syryjskiego i wymagało ośmiogodzinnego czasu ekspozycji.

Rewolucją było wynalezienie przez Louis'a Jacques'a Daguerre procesu nazwanego dagerotypem, polegającego na tworzeniu niewywołanych jeszcze negatywów przez preparowanie kliszy najpierw w oparach jodu, a po ekspozycji w oparach rtęci. Pierwszy obiektyw został stworzony w 1846 przez Józefa Petzvala.

Okazał się on doskonały do zdjęć portretowych, ale do wszechstronniejszego fotografowania był niestety mało przydatny. Marzenie milionów stało się realne, kiedy na scenie fotograficznej pojawił się George Eastman.

Chciał być bankowcem

George Eastman ze względu na wczesną śmierć ojca musiał pomóc w utrzymaniu rodziny. Rzucił szkołę, w której i tak mówiono mu, że nie jest specjalnie utalentowany. Od 14 roku życia pracował jako goniec biurowy i uczęszczał na kursy szkoły handlowej, żeby otrzymać lepiej płatną posadę w banku. W końcu znalazł zatrudnienie jako młodszy urzędnik w Rochester Savings Bank. Kiedy w wieku 24 lat planował wakacje w Santo Domingo kupił aparaturę do robienia zdjęć.

Ówczesny aparat był wielkości kuchenki mikrofalowej i wymagał statywu. Proces wywoływania fotografii odbywał się na mokro (specjalna emulsja fotograficzna była rozlewana na szklanych kliszach, w niej moczone były zdjęcia, które potem były naświetlane). Nowa pasja pochłonęła go kompletnie, do tego stopnia, że na wakacje nie pojechał, a w tym czasie postanowił uprościć proces wywoływania zdjęć. Stworzenie suchej kliszy zajęło mu trzy lata. W 1880 roku Eastman wynajął jedno z pomieszczeń przy State Street w Rochester i zajął się masową produkcją suchych klisz.

K jak Kodak

Kodak Junior 620
(fot. Wikimedia Commons/ChiemseeMan[1])

George Eastman razem z Henrym Stongiem założył Eastman Dry Plate Company, gdzie rozpoczęto produkcję papieru negatywowego. W 1886 roku przedsiębiorstwo przedstawiło swój pierwszy aparat fotograficzny. Dwa lata później na rynku pojawił się aparat marki Kodak.

Skąd ta nazwa? Z filologicznego punktu widzenia słowo "kodak" jest (...) równie pozbawione znaczenia jak pierwsze "gu" dziecka.

Słowo to - zwięzłe i szorstkie aż do granicy grzeczności, dosłownie ucięte z obu stron przez mocne, nieustępliwe spółgłoski - brzmi jak migawka aparatu. Czegóż chcieć więcej?.

Kusząca Dziewczyna Kodaka

Eastman przekonany, że bez dobrej reklamy nie odniesie sukcesu, stworzył pierwsze hasło marketingowe marki: "You Press the button, we do Rest (Naciskasz guzik, my robimy resztę)". Na całym świecie jest też znana "Dziewczyna Kodaka", która na plakacie reklamującym firmę trzymała co roku inny model aparatu i uśmiechała się zachęcająco. Standardowy model Kodaka kosztował ok. 25 USD, czyli miesięczną pensję robotnika.

Eastman był znany także ze swojej przedsiębiorczości. Uważał, że pracownicy potrzebują czegoś więcej niż tylko pensji. Wprowadził programy świadczeń emerytalnych, ubezpieczeń na życie i zasiłków dla niepełnosprawnych.

Firma Kodak stworzyła standardy fotografii małoobrazkowej i była pionierem w fotografii kolorowej. Równolegle z firmą Polaroid Corporation rozwijała także technologię fotografii błyskawicznej.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 2.5.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia