Polaroid, czyli jak zachcianka córki szefa uratowała jego firmę

Redakcja
Edwin Land.
Edwin Land. Cburnett / Wikimedia Commons [1]
21 lutego 1947 w Nowym Jorku zaprezentowano aparat do fotografii błyskawicznej. Wywołanie zdjęcia zajmowało niecałą minutę.

W 1956 roku firma Polaroid przechodziła kryzys. Poważne problemy finansowe i zwolnienia były codziennością. Jedynym ratunkiem mógł być nowy pomysł szefa, który kiełkował w jego głowie już od jakiegoś czasu. A to wszystko za sprawą córki, która ciągle narzekała, że nie może od razu zobaczyć fotografii, które robił jej tata.

Erwin Land już w czasach studenckich zajął się badaniem technologii fotograficznych. Firmę zajmującą się produkcją gogli noktowizyjnych, filtrów do podczerwieni i akcesoriów wojskowych założył podczas II wojny światowej.

Wynalazki na potrzeby wojska nie interesowały go aż tak bardzo jak możliwość utrwalania obrazu na papierze, najlepiej - tak szybko jak to tylko możliwe.

Błyskawiczny aparat budzi zachwyt

Edwin Land postanowił zaryzykować i razem z Polaroid Corporation rozpoczął badania nad fotografią błyskawiczną. Naukowcy pracowali w Land-Wheelwright Laboratories, gdzie skupili się na udoskonaleniu filtrów polaryzacyjnych. Jednak ich wynalazek nie spotkał się z zainteresowaniem rynku. Tak na fali wzlotów i upadków Land zdecydował się na kolejny krok w przód.

W 1947 roku podczas spotkania Optical Society od America zaprezentował fotografię błyskawiczną, a właściwie aparat, który pozwala na wywołanie zdjęcia w niecałą minutę. Naukowcy byli zachwyceni, ich zachwyt szybko przejęły także osoby niezwiązane zawodowo z fotografią.

Polaroid rozpoczął sprzedaż modelu 95. Swoją nazwę zawdzięczał cenie 95 dolarów. W 1972 roku na rynku pojawił się system SX-70, dzięki któremu możliwe było zastosowanie fotografii błyskawicznej do lustrzanek.

Kultowy format 10x13

Polaroid, model SX-70.
(fot. Cburnett / Wikimedia Commons [2])

Polaroid swój sukces zawdzięczał rolce dwuwarstwowego papieru fotograficznego. Była ona złożona ze światłoczułej emulsji negatywowej i materiału pozytywowego (papier fotograficzny). W środku aparatu mieścił się pojemnik zawierający odczynniki wywołujące. Wszystko było banalnie proste, bo działo się automatycznie po naciśnięciu guzika.

Pierwsze zdjęcia, które można było nim zrobić były czarno-białe. Odbitki miały rozmiar 10x13 cm. W 1963 roku wprowadzono kolorowe odczynniki barwiące, dzięki czemu fotografia zdobyła jeszcze więcej wielbicieli. W drugiej połowie lat 70 Polaroid był najczęściej kupowanym aparatem w USA. Zdjęcia można było zrobić szybko i dobrze. Każde z nich charakteryzowało się typową białą ramką. Fotografie Polaroidem robili m.in. Andy Warhol, Robert Mapplethorpe czy David Hockney.

W 1982 roku Edwin Land przeszedł na zasłużoną emeryturę. Firma bez pomysłodawcy Polaroida zaczęła popadać w kłopoty. W 2008 roku przedsiębiorstwo ogłosiło bankructwo.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

[1] Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Niemcy

[2] Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Niemcy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia