Zamość. Unikatowe zdjęcia Bogdana Dziworskiego w Galerii Fotografii Ratusz

Bogdan Nowak
Jedno zdjęć prezentowanych na ekspozycji (ze strony UM w Zamościu)
Jedno zdjęć prezentowanych na ekspozycji (ze strony UM w Zamościu) Bogdan Dziworski
Był wykładowcą łódzkiej „Filmówki”, Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz m.in. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego uliczne, reporterskie zdjęcia nie mają sobie równych. Kilkadziesiąt takich dzieł wykonanych przez Bogdana Dziworskiego można oglądać w zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz. Ekspozycja nosi tytuł „f/5,6”.

Bogdan Dziworski współpracował m.in. z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Jest autorem wielu filmów dokumentalnych. Także fotografia to jego wielka pasja.

„Dziworski, uważany za mistrza fotografii ulicznej i porównywany do Henri Cartier-Bressona, nigdy nie traktował fotografii jako profesji” – czytamy w opisie zamojskiej ekspozycji. „I choć nie rozstawał się ze swoim aparatem Leica – twórczość fotograficzna była dla niego dopełnieniem zawodu operatora, scenarzysty i reżysera filmowego. Jego praca z obrazem ruchomym ma bezpośrednie odzwierciedlenie w zapisie fotograficznym – estetyka jego jest zdjęć jest przesiąknięta duchem polskiej szkoły filmowej”.

Zdjęcia jednak długo chował jedynie do szuflady. „Jego pierwszy album wydano już na początku lat 80-tych w Wiedniu, ale na pierwsze polskie wystawy czekaliśmy kolejnych dziesięć lat, a na wydawnictwo – dwadzieścia” – czytamy dalej w opisie. „Obecnie Bogdan Dziworski jest reprezentowany przez 6x7Leica Gallery Warszawa – wydawcę albumu f/5.6 i organizatora wystawy pod tym samym tytułem”.

Wystawa została w Zamościu zorganizowana przez Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne. Zdjęcia wypożyczono z Leica 6x7 Gallery z Warszawy. Ekspozycję zorganizowano dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zamość.

Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia