Negatywy zdjęć zostały odnalezione przypadkowo podczas rozbiórki jednego z drewnianych domów w Lubaczowie. Działał tam niewielki zakład fotograficzny należący do Bolesława Fariona (żył w latach 1926 -1980). Zdjęcia wykonywał on przez kilkadziesiąt lat nie tylko w swoim atelier. Jeździł także ze aparatem fotograficznym w różne miejsca m.in. na Roztocze.
Po tych wyprawach pozostało ponad 1,2 tys. negatywów. Ta bogata spuścizna została odnaleziona jakiś czas temu przez Janusza Mazura, pracownika lubaczowskiego muzeum. Negatywy poddano konserwacji i dygitalizacji. „Przelano je” także na papier. Odzyskane w ten sposób zdjęcia zostały upublicznione m.in. na stronie internetowej: www.archiwumfariona.pl.
To przyniosło także inne efekty. Muzeum Kresów w Lubaczowie otworzyło w Muzeum Cerkiewnym w Radrużu (niedaleko Horyńca Zdroju) dużą wystawę zdjęć wykonanych przez Bolesława Fariona. Wydano także katalog z dziełami tego fotografa oraz „tekstami kuratorskimi”: Tomasza Stelmaskiego, Roberta Gmiterka i Piotra Zubowskiego.
Wystawa została dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie czynna w Radrużu do końca 2023 r. Nie tylko tam można obecnie oglądać zdjęcia wykonane przez Bolesława Fariona. W sąsiedztwie zabytkowej, drewnianej cerkwi w Gorajcu, otwarto również ekspozycję plenerową. Tam zamieszczono kilkadziesiąt zdjęć wykonanych przez fotografa.
- Giełda staroci na placu Zamkowym w Lublinie znów przyciągnęła tłumy [ZDJĘCIA]
- Dyplomatorium absolwentów kierunku lekarskiego. Zdjęcia
- Za nami akcja „Drzewko za surowce wtórne". Rozdaliśmy 2,5 tys. sadzonek. Zdjęcia
- Uroczyste ślubowanie uczniów klas mundurowych XIV LO w Lublinie. Zobacz zdjęcia
- Czaszki, nietoperze i dynie z czekolady. Halloweenowe przysmaki zachwycają detalami
- Rozdano certyfikaty "Miejsc Przyjaznych Seniorom". Zdjęcia