Odzyskane fotografie Bolesława Fariona. Wykonano je także na Roztoczu

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
To imponujący zbiór 1200 archiwalnych zdjęć. Zostały wykonane w latach 50., 60., i 70. ubiegłego wieku przez Bolesława Fariona, fotografa z Lubaczowa. Na zdjęciach widać m.in. mieszkańców Roztocza, ziemi lubaczowskiej oraz pogranicza polsko-ukraińskiego. To portrety mieszkańców, obrazki z ich życia, fotografie rodzinne, ale także pogrzebowe (są może najbardziej wzruszające).

Negatywy zdjęć zostały odnalezione przypadkowo podczas rozbiórki jednego z drewnianych domów w Lubaczowie. Działał tam niewielki zakład fotograficzny należący do Bolesława Fariona (żył w latach 1926 -1980). Zdjęcia wykonywał on przez kilkadziesiąt lat nie tylko w swoim atelier. Jeździł także ze aparatem fotograficznym w różne miejsca m.in. na Roztocze.

Po tych wyprawach pozostało ponad 1,2 tys. negatywów. Ta bogata spuścizna została odnaleziona jakiś czas temu przez Janusza Mazura, pracownika lubaczowskiego muzeum. Negatywy poddano konserwacji i dygitalizacji. „Przelano je” także na papier. Odzyskane w ten sposób zdjęcia zostały upublicznione m.in. na stronie internetowej: www.archiwumfariona.pl.

To przyniosło także inne efekty. Muzeum Kresów w Lubaczowie otworzyło w Muzeum Cerkiewnym w Radrużu (niedaleko Horyńca Zdroju) dużą wystawę zdjęć wykonanych przez Bolesława Fariona. Wydano także katalog z dziełami tego fotografa oraz „tekstami kuratorskimi”: Tomasza Stelmaskiego, Roberta Gmiterka i Piotra Zubowskiego.

Wystawa została dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie czynna w Radrużu do końca 2023 r. Nie tylko tam można obecnie oglądać zdjęcia wykonane przez Bolesława Fariona. W sąsiedztwie zabytkowej, drewnianej cerkwi w Gorajcu, otwarto również ekspozycję plenerową. Tam zamieszczono kilkadziesiąt zdjęć wykonanych przez fotografa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odzyskane fotografie Bolesława Fariona. Wykonano je także na Roztoczu - Kurier Lubelski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia