Tadeusz Smagacz i jego Suwałki na archiwalnych, powojennych zdjęciach. Zobacz wyjątkowe fotografie legendarnego dokumentalisty

Piotr Łozowik
Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Suwałkach
Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Suwałkach Tadeusz Smagacz
Tadeusz Smagacz to bez wątpienia postać nietuzinkowa. Był człowiekiem niezwykle empatycznym i utalentowanym. Prezentujemy Państwu archiwalne zdjęcia kultowego suwalskiego fotografa, który przez dekady dokumentował przemiany zachodzące w mieście. Fotografie pochodzą z Archiwum Państwowego w Suwałkach.

Spis treści

Fotografik, ale i społecznik

Tadeusz Smagacz był fotografikiem, tłumaczem, społecznikiem. Przez niemal 30 lat współpracował z francuską organizacją „Parrainages Pologne”, skupiającą rodziny francuskie pomagające polskim rodzinom znajdującym się często w skrajnej nędzy. Smagacz pomagał w odnalezieniu potrzebujących. W ciągu dwóch dekad odwiedził ponad 600 rodzin z Suwałk i okolic. Organizacja „Parrainages Pologne” powstała w czasie stanu wojennego z inicjatywy Anne Marie Colleville.

Zobacz Suwałki na archiwalnych zdjęciach Tadeusza Smagacza:

Suwalczanin z wyboru

Tadeusz Smagacz urodził się w 1924 roku w Gliniku na Rzeszowszczyźnie. Gdy miał kilka lat, wyjechał ze swoją matką do Francji. W roku 1948 powrócił do Polski, przyjechał do Suwałk wraz ze swoim bratem Franciszkiem. W latach 1960-1996 był członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich ZAiKS sekcji fotograficznej. Brał udział w wielu konkursach w kraju. Wykonał kilka tysięcy zdjęć podróżując po krajach Europy i Azji.

Tadeusz Smagacz w wieku około 90 lat
Tadeusz Smagacz w wieku około 90 lat Tadeusz Smagacz

Uczestniczył w większości wystawach Suwalskiej Grupy Twórczej SGT. Jego zdjęcia znajdują się w albumie Suwałki i okolice latach 1950-75.

Tadeusz Smagacz z Suwałkami związał się do końca życia, zmarł w marcu 2016 roku w wieku 92 lat.

Dokumentalista

Tadeusz Smagacz jako górnik we Francji miał ciężki wypadek. Dochodząc do siebie kupił pierwszy aparat fotograficzny. Tak to się zaczęło.

- Był nestorem fotografów suwalskich. Jako pierwszy po wojnie pojawił się w mieście z aparatem i na kliszy zapisał stare Suwałki. - wspominał fotografa Andrzej Zujewicz z Suwalskiej Grupy Twórczej.

Tadeusz Smagacz i jego wspomnienia:

Jego pasją i sposobem na życie była fotografia. Przez ponad 30 lat był członkiem sekcji fotograficznej Stowarzyszenia Autorów Polskich ZAiKS. Jego dorobek to kilka tysięcy zdjęć, które wykonał w czasie podróży pod Europie i Azji. Dokumentował też zmiany jakie na przełomie lat zachodziły w Suwałkach.

Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Suwałkach
Ze zbiorów Archiwum Państwowego w Suwałkach Tadeusz Smagacz

Ważniejsze wystawy i nagrody:

  • 1957 - II miejsce w Wystawie Amatorskiej Fotografii Artystycznej, Powiatowy Dom Kultury w Głubczycach
  • 1962 - II nagroda w konkursie fotograficznym "Sport i turystyka w obiektywie", WDK w Białymstoku
  • 1964 - Wystawa fotograficzna w Muzeum Regionalnym w Suwałkach
  • 1971 - Wystawa fotografii "Rumunia", Powiatowy Dom Kultury w Suwałkach
  • 1975 - Wystawa fotografii "Hiszpania", Powiatowy Dom Kultury w Suwałkach
  • 1996 - Wystawa fotografii "Suwałki wczoraj i dziś", galeria fotografii Pacamera w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach

Zobacz Suwałki na archiwalnych zdjęciach Tadeusza Smagacza:

- Zmieniały się aparaty i technika, a ja ciągle robiłem zdjęcia - mówił w 2010 roku Tadeusz Smagacz - To była moja pasja. Wiedziałem, że zmienia się miasto, że odchodzą ludzie, więc starałem się dokumentować te wszystkie przemiany. Dziesiątki tysięcy razy, w żaden sposób tego nie policzę, naciskałem spust migawki. Zdarzało się, że miałem z tego powodu drobne kłopoty. Kiedyś milicjanci koniecznie chcieli wiedzieć, dlaczego fotografuję jakieś stare rudery.

Suwałki, 4.09.2015 - SOK Suwałki. "Tadeusz Smagacz i jego zdjęcia":

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia