Misja Apollo 8 była jedną z misji, które miały na celu bezpieczne lądowanie człowieka na Księżycu i jego powrót na Ziemię. W ramach programu Apollo, między 1966 a 1972 rokiem odbyło się osiemnaście lotów.
21 grudnia 1968 statek został wystrzelony z wyrzutni rakiety Saturn V, 39A Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego. Zakładano, że będzie ona testem na orbicie okołoziemskiej. Plany zmieniono ze względu na szybkie postępy radzieckiego programu Zond.
Miał on na celu wysłanie na Księżyc pojazdu z jednym lub dwoma kosmonautami na pokładzie. W ramach walki mocarstw o podbój kosmosu, statek został szybko przystosowany do lotu na orbitę wokółksiężycową.
Armstrong w rezerwie
Moduł dowodzenia Apollo 8 na pokładzie lotniskowca USS Yorktown.
(fot. NASA / Wikimedia Commons)
Misja trwała 6 dni 3 godziny i 42 sekundy. 27 grudnia 1968 roku o 15.51 UTC odbyło się wodowanie na Oceanie Spokojnym. Podczas wyjścia w atmosferę została osiągnięta największa prędkość z jaką poruszał się człowiek. Wynosiła 11,04 km/s.
W skład załogi Apollo 8 weszli: Frank Borman, James Lovell i Wiliam Anders. W misji brała udział także załoga rezerwowa w skład której wchodził m.in. Neil Armstrong.
Misja Apollo 8 udowodniła, że podróż na Księżyc jest możliwa. Astronauci, którzy wzięli w niej udział byli pierwszymi ludźmi, którzy opuścili niską orbitę okołoziemską i znaleźli się w stanie nieważkości.
Moduł dowodzenia Apollo 8 znajduje się w Muzeum Nauki i Przemysłu w Chicago.