Ogłoszenie Nowej Huty Pomnikiem Historii jest zwieńczeniem wieloletnich zabiegów aktywistów z tej dzielnicy o docenienie jej krajobrazu kulturowego i dopełnienie inicjatyw promujących jej dziedzictwo. Teraz turystyka w Nowej Hucie będzie mogła się jeszcze lepiej rozwijać. Nowy status dzielnicy otwiera także drogę do starań o wpisanie jej na Listę Światowego Dziedzictwa.
Jak budowano Nową Hutę? Zobacz archiwalne zdjęcia:
Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Przypomnijmy, uznanie za Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków. W Krakowie, prócz Nowej Huty, ten status mają już: Stare Miasto, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu oraz kopiec Kościuszki.
Krakowska Nowa Huta - światowe dziedzictwo
Jak podaje krakowski magistrat, dokonywany przez prezydenta RP wpis to zarówno prestiż i nobilitacja, jak i zapewnienie wyższej formy ochrony konserwatorskiej oraz otwarcie drogi do starań o uznanie danego zabytku czy miejsca za światowe dziedzictwo. Do wpisu można zgłaszać zabytek nieruchomy o znaczeniu ponadregionalnym, o dużych wartościach historycznych, naukowych i artystycznych, mający znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturalnego, utrwalony w świadomości społecznej i stanowiący źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń.
– Nowa Huta należy do miejsc spełniających wszystkie te kryteria, a ponadto dzięki skutecznej ochronie konserwatorskiej zachowała pierwotną kompozycję przestrzenną, będącą wspólnym dziełem wybitnych twórców: architektów, planistów, architektów krajobrazu, ogrodników – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Krakowa.
Zobacz też inne archiwalne zdjęcia z PRL: