Kinga Czernichowska

Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless. Pani na zamku Książ

Grób pani na Książu zbezczeszczony został przez czerwonoarmistów. Sowieci rozbili i okradli trumnę. Księżna Daisy przeniesiona i pochowana została na Fot. Wikimedia Commons Grób pani na Książu zbezczeszczony został przez czerwonoarmistów. Sowieci rozbili i okradli trumnę. Księżna Daisy przeniesiona i pochowana została na cmentarzu ewangelickim w Szczawienku koło Wałbrzycha. Nekropolia została po wojnie zrównana z ziemią i stanęło na niej osiedle domków jednorodzinnych.
Kinga Czernichowska

Księżna Daisy poglądami i odwagą wyprzedzała kilka pokoleń. Nigdy nie wpisałaby się w ideał kobiety zajmującej się domem, kuchnią i dziećmi. Jej śmiałość zarówno imponowała, jak i przerażała otaczających ją mężczyzn. A wokół niej było ich wielu.

Zresztą trudno się dziwić. Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless (bo tak naprawdę nazywała się księżna Daisy) była piękną kobietą z burzą złotych włosów. Dlaczego Daisy? Tak ją nazywano, kiedy okazało się, że jako dziecko nie potrafiła wymówić swojego prawdziwego imienia, mówiła za to "Dany".

Daisy była córką pułkownika Williama Cornwallis-Westa i jego żony Marii (z domu FitzPatrick). Rodzinny dom Marii Teresy często odwiedzali goście z wyższych sfer, jednak Daisy nigdy nie sądziła, że zostanie księżną. Marzyła o karierze primadonny - uwielbiała śpiewać.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Kinga Czernichowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.