Mecz, który stał się bitwą

Nándor Hidegkuti i Ferenc Puskás na mundialu w 1954 roku Fot. Wikimedia Commons [1] Nándor Hidegkuti i Ferenc Puskás na mundialu w 1954 roku

27 czerwca 1954 roku podczas Mistrzostw Świata w Szwajcarii w rozegrano mecz Węgry - Brazylia. Do historii przeszedł jako jeden z najbrutalniejszych w historii futbolu

Piłkarze Węgie ri Brazylii spotkali się w ćwierćfinale Mistrzostw Świata. Obie reprezentacje były faworytami do zdobycia tytułu mistrza świata, ale mecz odbył się w bardzo nieprzyjemnej atmosferze. Angielski sędzia Arthur Ellis usunął z boiska aż trzech piłkarzy. Określenia "bitwa pod Bernem" po raz pierwszy użyli brytyjscy dziennikarze.

W reprezentacji Węgier z powodu kontuzji nie grał napastnik Ferenc Puskás. Mimo to Węgrzy szybko zdobyli dwie bramki (Hidegkuti w trzeciej, a Kocsis w siódmej minucie). Brazylijczycy atakowali, ale ich akcje przerywane były przez uporczywe faule. Jednak w osiemnastej minucie Índio wywalczył rzut karny, który wykorzystał Djalma Santos.

Od tamtego momentu mecz stał się jeszcze brutalniejszy.

W drugiej połowie Lantos strzelił gola, wykorzystując w 64 minucie rzut karny i zmienił wynik na 3:1. Minutę później było już 3:2, do czego przyczynił się Brazylijczyk Julinho. Po tym wydarzeniu gra stała się niezwykle ostra. Bozsik faulowany przez Níltona Santosa w odwecie uderzył go, w konsekwencji czego obaj dostali czerwoną kartkę. W późniejszej części meczu Didí trafił w poprzeczkę, a Djalma Santos rzekomo nie chciał grać dalej i ze złością gonił Czibora po boisku.

Pod koniec meczu Czibor dośrodkował do Kocsisa, a ten strzelił czwartą bramkę dla Węgrów. Przed końcem meczu czerwoną kartkę ujrzał jeszcze Humberto za kopnięcie Lóránta.

Po meczu nadal panowała nerwowa atmosfera. Puskás rzucił w Pinheiro butelką, a poirytowani Brazylijczycy zaatakowali szatnię Węgrów. Wywiązała się bójka na pięści, użyto w niej również butów i butelek. W końcu jeden z Węgrów stracił przytomność, a ich szkoleniowiec Gusztáv Sebes przerwał bójkę, przy czym wcześniej sam dostał w twarz butelką, a rana jaką odniósł wymagała założenia czterech szwów.

[1] Zdjęcie udostępnione jest na licencji:

Creative Commons
Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach. 3.0. Francja

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii, autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.