Najstarsza pocztówka w Gdańsku odnaleziona! Pochodzi z XIX wieku. Jak wygląda? ZDJĘCIA

Klaudia Lewandowska
Klaudia Lewandowska
Życzenia noworoczne rodziny v. Morstein ...
Życzenia noworoczne rodziny v. Morstein ... fot. A. Staniszewski/ materiały MG, gdańsk.pl
Odnaleziono najstarszą pocztówkę w Gdańsku. Właściciel tego eksponatu otrzymał wyznaczoną w konkursie nagrodę 1000 zł. Poszukiwania najstarszej gdańskiej pocztówki nadal trwają. "Prosimy wszystkich miłośników historii o sprawdzenie rodzinnych archiwów" - zachęca Jerzy Wojciech Wołodźko z Muzeum Gdańska. Jak wygląda najstarsza (dotychczas odkryta) odnaleziona pocztówka? Zobaczcie sami.

Znaleziono pocztówkę, starszą od karty wysłanej z Westerplatte 20 lipca 1889 roku. Obie karty towarzyszyły wystawie „Poszukiwana. XIX-wieczne pocztówki gdańskie”, która zakończyła się sukcesem.

Egzemplarz, wysłany 29 lutego 1888 roku, odnaleziono w kolekcji Tadeusza Zająca. Wyznaczoną nagrodę wręczyli muzealnicy z Muzeum Gdańska oraz kolekcjoner Mirosław Podeszwik.

Najstarsza gdańska pocztówka? Eksponat pochodzi z XIX. Jak wygląda?

Najstarsza odkrywka została wysłana w dniu 29 lutego 1888 roku z ulicy Kowalskiej 22 znajdującej się w Gdańsku. Jednak została ona wydrukowana rok wcześniej, o czym świadczy nadruk z życzeniami noworocznymi z końca 1887 roku. Adresatem pocztówki był dyrektor Berhard Lash z Kamienia Ząbkowickiego na Śląsku.

– Pierwsze karty pocztowe, choć dziś mogą się nam wydać przedmiotami, których produkcja nie jest skomplikowanym procesem, powstawały w dwóch, albo trzech etapach. Litograf musiał, w zależności od ilości kolorów, wykonać skomplikowany rysunek na jednym lub kilku kamieniach litograficznych i potem, na prasie spasować kolejne nadruki – wyjaśnia Jerzy Wojciech Wołodźko z Muzeum Gdańska dla gdańsk.pl

Najstarsza pocztówka z Gdańska odnaleziona?

To jeszcze nie koniec poszukiwań najstarszej widokówki gdańskiej. Wystawa prezentująca XIX-wieczne pocztówki została zakończona w niedzielę 31 lipca, a posiadacz tej historycznej kartki otrzymał nagrodę. Muzeum Gdańska jednak nie zakończyło swoich poszukiwań i do końca roku będzie czekać na najstarszą pocztówkę.

Czytaj równieź:Odnaleziono córkę adresatki pocztówki, która z Pragi do Gdańska "szła" 43 lata

– Prosimy wszystkich miłośników historii o sprawdzenie rodzinnych archiwów. Być może właśnie w nich odnajdzie się pocztówka, którą wysłano z Gdańska przed 29 lutego 1888 roku – dodaje Jerzy Wojciech Wołodźko dla gdańsk.pl.
Tym razem za pocztówkę nie wyznaczamy nagrody. Jej wysokość wyznaczy posiadacz poszukiwanej widokówki, a Muzeum postara się ją zakupić do kolekcji. Ale można również tak cenny obiekt przekazać do kolekcji naszego Muzeum i zostać Darczyńcą Muzeum Gdańska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia