Wikimedia Commons

Nie doczekał wolnych Niemiec

Krzyż upamiętniający Chrisa Geuffroy'a stanął krótko po jego śmierci w pobliżu muru. Fot. Wikimedia Commons Krzyż upamiętniający Chrisa Geuffroy'a stanął krótko po jego śmierci w pobliżu muru.
Wikimedia Commons

5 lutego 1989 roku został zastrzelony Chris Gueffroy – ostatnia śmiertelna ofiara próby przekroczenia Muru Berlińskiego

Chris Gueffroy przeprowadził się wraz z matką Karin do Berlina w wieku 5 lat. W trzeciej klasie przeniósł się do szkoły sportowej Dynamo Berlin, gdzie trenował gimnastykę. Po ukończeniu szkoły średniej zrezygnował z kariery oficera i rozpoczął pracę jako kelner. W styczniu 1989 otrzymał wezwanie do wojska z terminem wcielenia w maju.

Gueffroy postanowił uciec z przyjacielem na Zachód. Wraz z Christianem Gaudianem próbował się przedrzeć przez zasieki z Berlina Wschodniego do Berlina Zachodniego na Britzer Allee w dzielnicy Treptow-Köpenick. Został postrzelony przez żołnierzy Armii Ludowej NRD w serce około godziny 23:40 i zmarł (oficjalnie – w drodze do szpitala, w rzeczywistości – na miejscu postrzelenia) jeszcze przed północą. W sumie oddano 21 strzałów. Jego współtowarzysz przeżył, również ranny (został postrzelony w nogę) został skazany na 3 lata więzienia (został ułaskawiony we wrześniu 1989).

Żołnierze, którzy zastrzelili Chrisa otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 150 marek NRD. Oburzenie opinii publicznej doprowadziło do odwołania przez Ericha Honeckera rozkazu strzelania do uciekinierów w dniu 3 kwietnia 1989.

Gueffroy został pochowany 23 lutego 1989 na cmentarzu Baumschulenweg w Treptow. Pomimo prób Stasi faktu nie udało się ukryć przed opinią publiczną. W pogrzebie uczestniczyło m.in. kilku dziennikarzy z Berlina Zachodniego.

Po upadku muru jego matka wszczęła prawną procedurę ustalenia sprawców. Po serii procesów zostali skazani na wyroki pozbawienia wolności (część z nich w zawieszeniu). Niektóre wyroki zostały skrócone w apelacji.

21 czerwca 2003 roku (w 35 rocznicę urodzin) w pobliżu miejsca śmierci Gueffroya postawiono na nadbrzeżu kanału Britzer Verbindungskanal pomnik upamiętniający to wydarzenie. Gueffroy został również uczczony na Białych Krzyżach, tablicy pamiątkowej poświęconej wszystkim śmiertelnym ofiarom muru, znajdującej się w pobliżu Reichstagu.

W hołdzie ostatniej ofierze muru 10 sierpnia 2010 (w 49 rocznicę powstania muru berlińskiego) południowa część przebiegającej obok miejsca śmierci Chrisa Britzer Allee, została przemianowana na Chris-Gueffroy-Allee.

Oprac. na podstawie , autorstwa, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

Wikimedia Commons

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.