Niemieccy hakerzy jednoczą siły

Wau Holland (pierwszy z prawej) podczas udzielania wywiadu prasowego.
Wau Holland (pierwszy z prawej) podczas udzielania wywiadu prasowego. Wikimedia Commons
12 września 1981 roku w Berlinie Zachodnim założono stowarzyszenie hakerów Chaos Computer Club

Chaos Computer Club został założony przez Wau Hollanda oraz inne osoby, przewidujące rolę, jaką odegra informatyka w przyszłości. Światową sławę CCC uzyskał poprzez włamanie do niemieckiej sieci komputerowej oraz przelanie 134 tysięcy marek niemieckich na konto klubu. Pieniądze zostały zwrócone następnego dnia.

W 1989 roku grupa niemieckich crackerów pod przewodnictwem Karla Kocha została aresztowana za włamanie do komputerów rządowych USA i sprzedanie KGB kodu źródłowego systemu operacyjnego.

CCC jest najbardziej znany ze swoich demonstracji, które miały na celu pokazać jak słabe są zabezpieczenia w komputerach. W 1996 roku członkowie CCC zademonstrowali atak na technologię ActiveX firmy Microsoft. W kwietniu 1998 roku hakerzy zademonstrowali skuteczny atak na algorytm Comp128, dzięki czemu potrafili skopiować kartę SIM użytkownika i za jej pomocą odbywać rozmowy.

Członkowie Chaos Computer Club zajmowali się także problemami biometrycznymi. Koncentrowali się głównie na problemie uwierzytelniania na podstawie odcisków palców. Opracowali nawet metodę pozwalającą na podstawie odcisku palca skonstruować odlew, mogący służyć do podszywania się pod inną osobę.

Inną znaną pasją członków CCC są animacje na ścianach budynków, tworzone dzięki automatycznemu zapalaniu i gaszeniu świateł w oknach. Jeden z najbardziej spektakularnych pokazów tego typu został zaprezentowany w Paryżu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia