Niezwykłe wyniki wieloletnich badań. Krzysztof Kolumb był polskim księciem, synem króla Władysława III

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Krzysztof Kolumb nigdy więcej nie będzie znany jako Włoch, ale jako polski książę – stwierdził dr Manuel Rosa w konsulacie RP w Nowym Jorku. Rosa 30 lat swojego życia poświęcił na badanie życiorysu Krzysztofa Kolumba. Jest autorem książek o słynnym żeglarzu, m.in. „Kolumb – historia nieznana”.

Spis treści

Wyniki 30-letnich badań

Krzysztof Kolumb nie pochodził z rodziny włoskich chłopów, jak się twierdzi, lecz był polskim księciem - oświadczył Rosa, powołując się na swoje 30-letnie badania. Jak zaznaczył podczas spotkania z Polonią, odkrywca Ameryki urodził się w Madalena do Mar na portugalskiej wyspie Madera, gdzie, pod pseudonimem Henrique Alemao, przebywał polski król Władysław III Warneńczyk. - To polski król był ojcem Kolumba - powiedział Rosa.

- Odkryłem to podczas moich badań, jak też fakt, że hiszpański sąd pomógł ukryć królewski rodowód odkrywcy przed społeczeństwem. Wszystkie te dowody znajdują się w mojej pracy doktorskiej - stwierdził historyk.

Według niego kilka błędów zostało popełnionych pod koniec XV wieku, co pozwoliło wszystko wyjaśnić.

- Teraz, kiedy prawda wyszła na jaw, Kolumb nigdy więcej nie będzie znany jako Włoch, ale jako polski książę urodzony w Portugalii z portugalskiej szlachcianki (Filipy Moniz de Perestrelo), która wyszła za mąż za polskiego króla przebywającego na samowygnaniu - powiedział dr Rosa.

„Prawdziwa historia tuszowania i oszustw”

Zaprzeczył, jakoby była to tylko hipoteza. Nazwał rezultaty swoich badań „prawdziwą historią tuszowania i oszustw”.

Rosa opisał swe ustalenia w pracy doktorskiej „Cristoforo Colombo versus Cristóbal Colón”.

- Poszukuję teraz wydawcy, który będzie miał odwagę opublikowania mojej rozprawy doktorskiej i wymuszę eliminację tego 500-letniego historycznego kłamstwa. Z moich badań wynika, że żeglarz pochodzi z rodu Colonna – tego samego, co przodkowie królów polskich, którzy byli kuzynami papieża Marcina V – Otto Colonny - powiedział historyk.

Mówił o odkryciu w prywatnej kaplicy żeglarza orła umieszczonego nad jego herbem, który jest herbem królów Polski. Zwrócił też uwagę na portret Kolumba z 1542 roku, noszącego pierścień z orłem.

Inspiracja dla młodej Polonii

Po spotkaniu przygotowanym przez Polonijny Klub Podróżnika konsul Stanisław Starnawski za istotny uznał fakt, że zgromadziło ono bardzo wielu młodych Polaków z USA.

- Mam nadzieję, że także dzięki temu zainteresują się historią Polski i będą chcieli rozwiązywać podobne zagadki, co dr Rosa. Jest to ciekawa hipoteza i może jego detektywistyczne podejście do historii zainspiruje młodzież do głębszego poznania historii Polski – mówił konsul.

Jednym z uczestników spotkania był Adam Pietruszewski, uczeń polskiej sobotniej szkoły przy Parafii Św. Cyryla i Metodego. Przybył do konsulatu z kolegami.

– Nie spodziewałem się, że to będzie tak interesujące. Dowiedziałem się wiele o historii i polskich korzeniach Kolumba, o tym, jak się to wszystko łączyło – powiedział.

Problem z datami

Zawodowi historycy uznają, że Władysław III zginął 10 listopada 1444 r. w bitwie z Turkami pod Warną. Ponieważ ciała władcy nie odnaleziono, szerzyły się pogłoski o jego ocaleniu. Dało to początek legendzie, według której Władysław III osiadł na portugalskiej Maderze. Znany jako Principe Polako – Książę Polak - miał tam ożenić się i spłodzić syna.

Z kolei Krzysztof Kolumb urodził się w 1451 r. w Genui. Przynajmniej według oficjalnej wersji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

ag

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niezwykłe wyniki wieloletnich badań. Krzysztof Kolumb był polskim księciem, synem króla Władysława III - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia