Czym dla nas, współczesnych, jest bunt? Gdzie szukać ratunku dla wszechogarniającego poczucia obojętności, zaniku wartości i tożsamości…? Czy młodzi ludzie są w stanie zrozumieć stopień determinacji i celowość działania powstańców warszawskich?
Międzypokoleniowa dyskusja została rozpoczęta. Jesteśmy gotowi na kolejną rocznicę. Bunt wznieci słowo poety. W trakcie widowiska artyści pokażą, że w każdym pokoleniu jest miejsce na odważne przeciwstawianie się złu. A każdy mur – czy to w Berlinie, czy w warszawskim getcie – kiedyś runie. Więzienie na Rakowieckiej już nie będzie obiektem terroru systemu, tylko miejscem pamięci o jego ofiarach.
W plenerowym musicalu Bunt wznieci słowo poety usłyszymy teksty m.in. Stanisława Grzesiuka, Krystyny Krachelskiej, Władysława Szlengela, Tadeusza Gajcego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Romana Kołakowskiego.
Dzięki gościnności Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przywołamy słynny obraz pacyfikacji Mokotowa, występując w miejscu, które uświęciła krew tysięcy poległych – tym samym uczcimy pamięć tej straszliwej zbrodni oraz zagłady Warszawy jako miasta. Pokażemy zbrojną walkę wszystkich środowisk, bunt, który narastał przez lata okupacji i uciemiężenia. Przedstawimy, jak młode osoby żyjące w wolnym kraju stawały się zdeterminowanymi żołnierzami, gotowymi oddać życie, aby bronić swojego miasta.
Wstęp wolny.
Wystąpią:
Kapela Henryka Małolepszego, uczestnicy VIII Letnich Warsztatów Teatru Piosenki w Tarczynie (40 osób od 7 do 24 roku życia) i zespół ludowy Tarczynianie w roli ludności Mokotowa.
Scenariusz, reżyseria, śpiew: Agata Klimczak-Kołakowska
Emisja głosu, śpiew: Natalia Skipor
Choreografia: Angelika Skowronek
Kierownictwo muzyczne, aranżacje: Grzegorz Bukowski
Zajęcia aktorskie: Leszek Zduń
Wydarzenie jest objęte patronatem serwisów Nasza Historia i Nasze Miasto