[Patronat Naszej Historii] Bunt wznieci słowo poety

Materiały prasowe IPN
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia 2023 r. o godz. 20.00 – Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na widowisko słowno-muzyczne pt. Bunt wznieci słowo poety, które odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.

Czym dla nas, współczesnych, jest bunt? Gdzie szukać ratunku dla wszechogarniającego poczucia obojętności, zaniku wartości i tożsamości…? Czy młodzi ludzie są w stanie zrozumieć stopień determinacji i celowość działania powstańców warszawskich?
Międzypokoleniowa dyskusja została rozpoczęta. Jesteśmy gotowi na kolejną rocznicę. Bunt wznieci słowo poety. W trakcie widowiska artyści pokażą, że w każdym pokoleniu jest miejsce na odważne przeciwstawianie się złu. A każdy mur – czy to w Berlinie, czy w warszawskim getcie – kiedyś runie. Więzienie na Rakowieckiej już nie będzie obiektem terroru systemu, tylko miejscem pamięci o jego ofiarach.
W plenerowym musicalu Bunt wznieci słowo poety usłyszymy teksty m.in. Stanisława Grzesiuka, Krystyny Krachelskiej, Władysława Szlengela, Tadeusza Gajcego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Romana Kołakowskiego.
Dzięki gościnności Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przywołamy słynny obraz pacyfikacji Mokotowa, występując w miejscu, które uświęciła krew tysięcy poległych – tym samym uczcimy pamięć tej straszliwej zbrodni oraz zagłady Warszawy jako miasta. Pokażemy zbrojną walkę wszystkich środowisk, bunt, który narastał przez lata okupacji i uciemiężenia. Przedstawimy, jak młode osoby żyjące w wolnym kraju stawały się zdeterminowanymi żołnierzami, gotowymi oddać życie, aby bronić swojego miasta.
Wstęp wolny.

Wystąpią:
Kapela Henryka Małolepszego, uczestnicy VIII Letnich Warsztatów Teatru Piosenki w Tarczynie (40 osób od 7 do 24 roku życia) i zespół ludowy Tarczynianie w roli ludności Mokotowa.
Scenariusz, reżyseria, śpiew: Agata Klimczak-Kołakowska
Emisja głosu, śpiew: Natalia Skipor
Choreografia: Angelika Skowronek
Kierownictwo muzyczne, aranżacje: Grzegorz Bukowski
Zajęcia aktorskie: Leszek Zduń

Wydarzenie jest objęte patronatem serwisów Nasza Historia i Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia