Polskich „żywych torped” nie było. Mieli je za to Niemcy, Japończycy i Włosi

Wiktor Porembski
Torpeda Neger - czyli niemiecka „żywa torpeda” o niezamierzenie  samobójczym charakterze. Rok 1944
Torpeda Neger - czyli niemiecka „żywa torpeda” o niezamierzenie samobójczym charakterze. Rok 1944
Japońskie „żywe torpedy” miały z założenia charakter samobójczy. Niemieckie okazały się samobójcze wbrew założeniom. Tylko Włosi postanowili oszczędzić życie pilota

W Polsce w 1939 r. rzeczywiście odbywała się akcja rekrutowania „żywych torped”. Pod tym pojęciem kryło się jednak coś więcej niż ochotnicy do morskich akcji samobójczych. W przedwojennej prasie „żywymi torpedami” nazywano kandydatów chętnych do zadań o ekstremalnie niebezpiecznym charakterze, niekoniecznie jednak samobójczych i niekoniecznie na morzu. To określenie zastosowano więc np. wobec ochotników do niszczenia gniazd niemieckich karabinów maszynowych podczas wrześniowego oblężenia Warszawy. Natomiast Marynarka Wojenna rzeczywiście wyselekcjonowała 83 kandydatów do ewentualnego wyszkolenia na pilotów morskich „żywych torped”, te ostatnie pozostały jednak w fazie koncepcyjnej.

Pierwsi zaczęli prace nad „żywymi torpedami” Włosi - ich konstrukcja Maiale od początku zakładała możliwość ewakuacji pilota po nakierowaniu pocisku na cel. Nurkowie z reguły przeżywali - z oddziału, w którym służyli, sformowano później jednostkę specjalną X Flotylla MAS, która najpierw słynęła jako oddział komandosów, by w ostatnim okresie wojny przerodzić się w podporządkowaną ściśle Niemcom formację okrutnie zwalczającą partyzantów.

Niemcy planowali pójść w kwestii „żywych torped” włoskim tropem. Ich konstrukcja Neger okazała się jednak niezamierzenie samobójcza. Atak nie kończył się śmiercią tylko dla mniej więcej co dziesiątego nurka - torpedę trudno były opuścić. Z założenia samobójczy charakter miały natomiast japońskie „żywe torpedy” Kaiten, stosowane od 1944 r. Okazały się średnio skuteczne, ich największy sukces to zatopienie niszczyciela USS „Underhill”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielka akcja Lasów Państwowych : #sadzimMY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia