Polskie lotnictwo w przededniu II wojny światowej. Plany i realia

Czytaj dalej
Wiktor Porembski

Polskie lotnictwo w przededniu II wojny światowej. Plany i realia

Wiktor Porembski

Tuż przed wybuchem II wojny światowej Polska dysponowała już prototypami naprawdę nowoczesnych i groźnych dla Niemców samolotów. Nie zdążyliśmy rozpocząć produkcji

Dwusilnikowy, potężnie uzbrojony samolot pościgowy PZL-38 „Wilk” miał całkowicie zastąpić przestarzałe myśliwce PZL P11. Był to projekt naprawdę nowatorski. „Wilk” był jednym z pierwszych samolotów o charakterze realnie wielozadaniowym - mógł służyć zarówno jako myśliwiec, jak i lekki samolot bombowy lub nawet (nowość wówczas) szturmowy. Dwa prototypy powstały już w 1937 r., jednak chwilę wcześniej w Tatrach zginął inż. Stanisław Nowkuński, główny projektant maszyny, co spowodowało opóźnienie dalszych prac. Do 1939 r. nierozwiązany pozostawał przede wszystkim problem doboru odpowiednich silników - ukończenie rozwojowej, wystarczająco mocnej wersji silnika PZL Foka uniemożliwiła II wojna światowa.

W 1939 r. był też już gotowy projekt lekkiego myśliwca PZL-50 „Jastrząb”. Tu również podstawowym problemem uniemożliwiającym szybkie rozpoczęcie produkcji był brak odpowiedniego silnika, w wersji prototypowej z silnikiem Bristol Mercury VIII „Jastrząb” miał problem nawet z „wejściem na ogon” bombowca „Łoś”. Ostatnim z najciekawszych projektów polskiego lotnictwa wojskowego z przedednia wojny był lekki bombowiec PZL-46 „Sum”. W tym wypadku udało się efektywnie zakończyć próby prototypów, samolot okazał się szybki i zwrotny, a armia zamówiła w PZL najpierw 160 egzemplarzy, by następnie zwiększyć zamówienie aż do 300 sztuk. Już w 1939 r. zmieniono jednak priorytety zamówień - pierwszeństwo w produkcji miały mieć samoloty myśliwskie. Właśnie dlatego do wybuchu wojny nie zdążył powstać ani jeden seryjny egzemplarz „Suma”.

Wiktor Porembski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.