Pomalowane twarze, sztuczne brody i kostiumy. Tak w Polsce dawniej obchodzono karnawał. Zobacz zdjęcia sprzed laty

Redakcja Strona Kobiet
Karnawał to okres poprzedzający post.Grupa uczestników pochodu na jednej z ulic Łodzi. Na pierwszym planie po prawej widoczni chłopcy w przebraniu.
Karnawał to okres poprzedzający post.Grupa uczestników pochodu na jednej z ulic Łodzi. Na pierwszym planie po prawej widoczni chłopcy w przebraniu. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Karnawał to czas spotkań towarzyskich, imprez i bali, a w szkołach zabaw dla uczniów. W wielu miejscach wciąż wiąże się z wieloletnimi tradycjami, jak pochody czy maskarady. Na te okazje obowiązywały i często nadal obowiązują różnorodne, kolorowe, nierzadko samodzielnie wykonywane stroje. Przypominamy, jak karnawał i uczestnicy zabaw wyglądali kilkadziesiąt lat temu. Zobacz zdjęcia!

Spis treści

Skąd wziął się karnawał?

Geneza europejskiego karnawału sięga średniowiecza. W Europie tradycja karnawałowa odgrywała szczególną rolę w krajach południowoeuropejskich: we Włoszech z Wenecją na czele, w Portugalii, Hiszpanii, a także we Francji czy w Niemczech. Z Europy Zachodniej zwyczaj obchodzenia karnawału przywędrował do Polski. Zapusty rozpoczynały się w święto Trzech Króli i trwały do wtorku przed Środą Popielcową, aby mieć swoją kulminację właśnie tego dnia. 

Ostatni dzień karnawału nazywano „diabelskim” lub „kusym” wtorkiem, a trzy ostatnie dni karnawału znane były pod nazwą „mięsopustu” (co oznaczało pożegnanie, opuszczenie mięsa). Pierwsze zapiski na temat karnawału na ziemiach polskich pochodzą z XVII wieku - w 1622 r. ukazał się utwór „Mięsopust albo Tragicocomedia”. Inne synonimy karnawału to: ostatki, kuse (diabelskie) dni, kusaki, podkoziołek, dni zapustne czy dni zapuśne. Karnawał kończył się wraz z początkiem Środy Popielcowej i Wielkiego Postu.

Atrakcje na balu karnawałowym dla dorosłych i dla dzieci. Karnawałowe zabawy

Podczas karnawału urządzano liczne zabawy, potańcówki, widowiska i bale maskowe bale kostiumowe (tzw. reduty). Te ostatnie początkowo stanowiły atrakcję na polskich dworach. Szczególną popularnością do dziś cieszą się korowody przebierańców maszerujących głównymi ulicami miast i wsi, jedna z największych karnawałowych atrakcji

Obchody zapustne miały zróżnicowany charakter, w zależności od regionu. Często były związane z lokalnymi wierzeniami, a szczególnie chętnie przebierano się za budzące lęk maszkary i zwierzęta znane z opowieści dla dzieci. W karnawałowych pochodach można było spotkać osoby w kostiumach typowych dla kolędników: turonia, niedźwiedzia, kozę czy konia, a repertuar tych postaci uzupełniali: baby, dziady, diabły, anioły, kominiarze i doktorzy przygrywający na dudach, lirach korbowych oraz tzw. mazankach. 

Zobacz: Królowe karnawału z lat 30. Zobacz, jakie kreacje noszono na bal karnawałowy

Przebierańcy w karnawałowych strojach i maskach mieli zwiastować rychłe przyjście wiosny, a bale karnawałowe do dziś są uwielbiane przez dzieci i dorosłych. W Polsce tańczono na nich mazurka i poloneza, ale popularnością cieszyły się także: młynek, taniec świeczkowy czy hajduk. Natomiast podczas mroźnych, polskich zim, czas umilano sobie w kuligach. 

Zobacz modny manicure na karnawał i nie tylko: Paznokcie brokatowe to idealny wybór na domówkę, na bal karnawałowy i do pracy. Brokat zawsze jest na topie. Zobacz najpiękniejsze wzory

Jaki jest związek między karnawałem a katolicyzmem?

Ważną rolę podczas karnawału odgrywało Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli święto Matki Boskiej Gromnicznej. Tego dnia odbywa się w kościele uroczystość Ofiarowania Pańskiego i zapala się gromnicę - symbol życia. To także moment, do którego należało rozebrać choinkę i żłobek. Na wsiach w Matki Boskiej Gromnicznej kolędnicy odwiedzali poszczególne domostwa, odgrywając scenki religijne lub z życia miejscowych w zamian za datki i poczęstunek.

Z kolei tłusty czwartek, który dziś kojarzy nam się z pączkami i faworkami (tzw. chrustem), dawał początek tłustemu tygodniowi, podczas którego raczyło się gości racuchami, blinami, pampuchami, a także innymi wypiekami, np. ciastem nadziewanymi słoniną.

Zobacz najpiękniejsze karnawałowe stylizacje z dawnych lat

Karnawał to okres poprzedzający post.Grupa uczestników pochodu na jednej z ulic Łodzi. Na pierwszym planie po prawej widoczni chłopcy w przebraniu.

Pomalowane twarze, sztuczne brody i kostiumy. Tak w Polsce d...

Wyjątkowe stroje karnawałowe!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Marta "Mandaryna" Wiśniewska o kobiecej solidarności

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia