Prawie stuletni tramwaj Bergmann ma zostać odrestaurowany. Poszukiwany jest wykonawca remontu. Tramwaj uświetni m.in. uroczystości w Gdańsku

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Przedwojenny tramwaj Bergmnn kursował po Gdańsku do końca marca 1973 r. Historyczny tramwaj ma przejść generalny remont, podczas którego przywrócony zostanie jego dawny charakter
Przedwojenny tramwaj Bergmnn kursował po Gdańsku do końca marca 1973 r. Historyczny tramwaj ma przejść generalny remont, podczas którego przywrócony zostanie jego dawny charakter zdjęcia z dokumentacji przetargowej GAiT
Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje szuka wykonawcy remontu najstarszego gdańskiego tramwaju elektrycznego - Tw245 Bergmann. Podczas prac remontowych, pojazd ma odzyskać swój historyczny charakter.

Bergmann ma prawie 100 lat i jest atrakcją Gdańska

Tramwaj Bergmann został wyprodukowany w 1927 r. w Gdańskiej Fabryce Wagonów (Danziger Waggon Fabrik). Pojazd ma około 10 metrów długości, ponad 2 metry szerokości i 22 miejsca siedzące.

Po wojnie był modernizowany i naprawiany, montowano w nim nowsze elementy z pojazdów innych typów. Skład kursował po Gdańsku do końca marca 1973 r., a niedawno ponownie go uruchomiono. Przejazd przedwojennym tramwajem był atrakcją różnych wydarzeń w Gdańsku. Choć pojazd jest sprawny, to wymaga generalnego remontu i przywrócenia mu oryginalnego, historycznego wyglądu.

Wcześniej pisaliśmy: Zabytkowy tramwaj z 1970 roku ponownie na gdańskich torach

Gdańsk. Przetarg na remont historycznego tramwaju

Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje szuka wykonawcy remontu – na oferty w ramach postępowania przetargowego czeka do 27 stycznia 2023 r. Spółka zakłada, że remont potrwa 24 tygodnie od dnia zawarcia umowy.

Po wykonanej naprawie tramwaj Bergmann powinien być sprawny i zdolny do eksploatacji (turystycznego przewozu osób). Wykonawca po przeprowadzeniu napraw, przeprowadzi wszystkie badania techniczne i uzyska wszystkie zgody i pozwolenia dopuszczające tramwaj do użytkowania - czytamy w dokumentacji przetargowej.

Wyposażenie i części z innych tramwajów, które wykorzystano w Bergmannie, mają zostać usunięte i trafią do magazynu. Zastąpią je części oryginalne lub bliższe oryginalnym.

- Celem naprawy jest przywrócenie wagonu do stanu fabrycznego z 1927 roku, kiedy to opuszczał Gdańską Fabrykę Wagonów. Wyposażenie, które należy do innych okresów eksploatacji, zostanie zmagazynowane i wykorzystane do innych
pojazdów zabytkowych. Naprawa tramwaju Bergmann, polega na: naprawach zewnętrznych tramwaju; naprawach wnętrza tramwaju; odtworzenia kolorystyki tramwaju - można przeczytać w dokumentach przetargowych.

Tramwaj powinien mieć wymienione m.in. reflektory, kierunkowskazy, wycieraczki. Po remoncie pojazd ma odzyskać możliwość uchylnego otwierania frontowych okien i przesuwania okien narożnych. Zamontowane mają zostać też przesuwne drzwi do przedziału pasażerskiego. Pojazd ma również odzyskać historyczne detale. Tramwaj będzie wykorzystywany podczas świąt, uroczystości rocznicowych czy okolicznościowych przejazdów. Ma uświetnić 150-lecie istnienia sieci tramwajowej w Gdańsku.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia