Przędzalnia Bawełny „Przyjaźń” w Zawierciu - największy i najnowocześniejszy tego typu zakład za czasów PRL-u w regionie. WIDEO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
„Przyjaźń” była jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów włókienniczych w regionie. Kombinatem, w którym wszelkie prace realizowane były na zasadzie wzajemnego, międzynarodowego współdziałania, znanym dobrze w Polsce i NRD ze swych osiągnięć ekonomicznych i społecznych.
„Przyjaźń” była jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów włókienniczych w regionie. Kombinatem, w którym wszelkie prace realizowane były na zasadzie wzajemnego, międzynarodowego współdziałania, znanym dobrze w Polsce i NRD ze swych osiągnięć ekonomicznych i społecznych. Radosław Famulski, Ciekawa Przeszłość
Zawiercie to miasto prężnego przemysłu wielu gałęzi: hutniczego, wydobywczego, odlewniczego, szklarskiego, czy włókienniczego. To tam znajdują się niewydobyte jeszcze dotąd złoża rud, srebra, cynku i ołowiu, a także uranu. Jednak największe znaczenie w historii dla miasta miał przemysł przędzalniczy z historią liczącą ponad 200-letnią. Pod koniec czasów PRL-u przemysł ten zaowocował kolejnym wzorcowym pod każdym względem zakładem - Przędzalnią Bawełny "Przyjaźń". Przędzalnia była wspólnym dziełem krajów RPWG, głównie Polskiej Republiki Ludowej oraz NRD, stanowiąc największy i najnowocześniejszy zakład tego typu w regionie na przestrzeni 50 ha, zatrudniający 3,2 tys. osób. Temat i historię zbadał FP Ciekawa Przeszłość, badający nieznaną historię Zawiercia i regionu. Zobaczcie film o powstaniu tego innowacyjnego zakładu, jak na tamte czasy oraz zdjęcia z budowy i otwarcia.

Przędzalnia Bawełny „Przyjaźń” w Zawierciu to najnowocześniejszy i największy tego typu zakład za czasów PRL-u w regionie

Układ w sprawie wzajemnej przyjaźni i współpracy zawarty między rządami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Niemieckiej Republiki Demokratycznej zrodził ideę budowy wspólnego przedsiębiorstwa — Przędzalni Bawełny „Przyjaźń”. Postanowienie to uściślono w trakcie obrad XXV sesji Rady Wzajemnej pomocy Gospodarczej.

Podstawowe ustalenia dotyczące lokalizacji zakładu oraz terminów realizacji jego budowy zawarte zostały w decyzji Prezydium Rządu PRL z dnia 12 maja 1972 roku. Równo miesiąc później, 12 czerwca 1972 roku, odbyła się uroczystość podpisania umowy.

W ramach budowy inwestycji wykonana została także infrastruktura społeczna: szkoła zawodowa i żłobek, budynki mieszkalne, czy stołówka na 1 200 osób.

-Na placu budowy, w Zawierciu, w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców miasta, oraz przedstawicieli władz partyjnych i państwowych PRL i NRD, ministrowie przemysłu lekkiego złożyli podpisy pod tekstem porozumienia. W trakcie spotkania dokonano wmurowania aktu erekcyjnego pod fundamenty przyszłego zakładu - mówi Radosław Famulski, badacz historii Zawiercia i regionu, twórca kanału FP Ciekawa Przeszłość.

Zobaczcie zdjęcia z budowy i otwarcia zakładu

Wspólnota przedsiębiorstwa oparta została na zasadzie całkowitego podziału: budowy, zarządzania, finansowania oraz eksploatacji.

-„Przyjaźń” była jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów włókienniczych w regionie. Kombinatem, w którym wszelkie prace realizowane były na zasadzie wzajemnego, międzynarodowego współdziałania, znanym dobrze w Polsce i NRD ze swych osiągnięć ekonomicznych i społecznych, mówi Radosław Famulski.

Oficjalne przekazanie przędzalni do eksploatacji, w obecności premierów obu rządów Piotra Jaroszewicza oraz Hansa Modrowa, nastąpiło 16 czerwca 1975 roku. W wygłoszonym przemówieniu premier rządu PRL powiedział wówczas.

-Nad realizowaniem tego projektu pracowało tysiące ludzi z wielu przedsiębiorstw w Polsce i NRD. Przekazanie Przędzalni „Przyjaźń” do użytku jest ukoronowaniem dzieła, a więc właściwą okazją do podkreślenia ich ofiarnego trudu, wysiłku i zaangażowania - przemawiał podczas otwarcia Piotr Jaroszewicz, ówczesny premier.

Zobaczcie film o budowie i otwarciu zakładu, zrealizowany przez Ciekawą Przeszłość - kliknij TUTAJ.

FP Ciekawa Przeszłość znajdziecie TUTAJ.
Generalny wykonawcą było Sosnowieckie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Dyrektorem po stornie polskiej był Edward Pikoń, a przedstawicielem dyrekcji po stronie niemieckiej był Werner Schmidt.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia