Historia Oświęcimia w cyfrowej odsłonie. Muzeum Żydowskie przygotowało projekt wirtualnego zwiedzania miasta. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu Tomasz Kuncewicz (z prawej) i Maciek Zabierowski zachęcają do wirtualnej podróży w czasie po dziejach Oświęcimia
Dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu Tomasz Kuncewicz (z prawej) i Maciek Zabierowski zachęcają do wirtualnej podróży w czasie po dziejach Oświęcimia Manolo Filmy
Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu przygotowało projekt wirtualnego zwiedzania miasta. Podróż w czasie po wielowiekowej i wielokulturowej historii trwa niemal dwie godziny i obejmuje najciekawsze miejsca, zabytki i pamiątki związane z dziejami Oszpicina, jak nazywała miasto społeczność żydowska, która przed wojną stanowiła połowę jego mieszkańców.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Najciekawsze miejsca, zabytki i pamiątki w historii Oświęcimia

W ramach projektu wyreżyserowano 25 filmów. Cyfrowe zwiedzanie miasta jest już dostępne w czterech wersjach językowych: po polsku, angielsku, niemiecku i ukraińsku.

- Przybliżamy dzieje Oświęcimia wszystkim osobom, chcącym lepiej poznać bogatą przeszłość miasta, które stało się symbolem Auschwitz i Holokaustu. Stąd stworzony przez nas projekt, w ramach którego zostały przygotowane niemal dwie godziny nagrań na temat najciekawszych miejsc, zabytków i pamiątek związanych z historią Oszpicina – mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu.

Jak dodaje, filmy zostały przygotowane w angażujący sposób, aby być także punktem wyjścia do dalszego zgłębiania dziejów miasta czy pracy edukacyjnej z uczniami, także w ramach przygotowań do wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz czy lekcji historii.

W nagraniach biorą udział historycy i edukatorzy związani z Muzeum Żydowskim w Oświęcimiu. Dzięki nim można poznać ciekawostki związane z architekturą miasta, ale też biografie osób ważnych dla Polski i Oświęcimia. Wśród prezentowanych postaci jest chociażby wyjątkowa historia przyjaźni Marty Świderskiej i Olgi Pressler - przedwojennych uczennic oświęcimskiego liceum czy też wciąż szerzej nieznana biografia Berka Joselewicza. Był on pułkownikiem wojska polskiego, polskim Żydem i patriotą, walczącym między innymi w powstaniu kościuszkowskim, wraz ze stworzonym przez siebie pułkiem ochotników żydowskich oraz oficerem Legionów Polskich we Włoszech. Joselewicz jest także patronem oświęcimskiej ulicy, która przed II wojną światową nosiła nazwę ul. Żydowskiej i stanowiła centrum życia tej społeczności.

Współczesne oblicze Oświęcimia

Filmy pozwalają także lepiej poznać współczesne oblicze miasta. Krakowski architekt Bartosz Haduch opowiada o Parku Pamięci Wielkiej Synagogi. Mirosław Ganobis, miłośnik historii miasta przybliża natomiast historię swoich bliskich relacji z rodziną Haberfeldów i opowiada o najciekawszych obiektach ze swojej kolekcji, znajdujących się obecnie na wystawie w Muzeum Żydowskim.

Autorzy projektu niezależnie od cyfrowej podróży po historii Oświęcimia zachęcają, aby osobiście odwiedzić to miasto.

- Podczas takiej wycieczki można lepiej poznać miejsca i historie odkrywane podczas wirtualnego zwiedzania – dodaje Maciek Zabierowski, odpowiedzialny w Muzeum Żydowskim za działania edukacyjne.

Jak dodaje, do dyspozycji gości pozostają wielojęzyczni przewodnicy, którzy oprowadzają po muzeum, ale też jedynej zachowanej synagodze przedwojennego Oświęcimia, cmentarzu żydowskim i Starym Mieście. Osoby, które wolą zwiedzić muzeum oraz miasto samodzielnie, mogą bezpłatnie pobrać na swój smartfon aplikację Oszpicin - przewodnik mobilny po dawnym Oświęcimiu.

Prace nad przygotowaniem cyfrowego zwiedzania miasta trwały przez ostatnie półtora roku i było realizowane przez Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu wraz z Manolo Filmy. Efekty można już zobaczyć na profilu muzeum w serwisie YouTube. Będą też publikowane w najbliższych miesiącach w mediach społecznościowych Muzeum Żydowskiego.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przy wsparciu fundacji Dutch Jewish Humanitarian Fund oraz Konsulatu Generalnego RFN w Krakowie.
***
Żydowscy oświęcimianie nazywali swoje miasto Oszpicin (jid. goście). Przed wybuchem II wojny światowej stanowili oni ponad połowę mieszkańców, z których Zagładę przeżyła jedynie garstka. Ostatni żydowski oświęcimianin, Szymon Kluger, zmarł w 2000 r. Ich dzieje prezentuje Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu, zlokalizowane w centrum starego miasta i tworząc kompleks razem z zabytkową Synagogą Chewra Lomdej Misznajot oraz Cafe Bergson.

Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia